avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate Kamelia Ki

Activitate Kamelia Ki

Buna ziua, inca o data!
Se pare ca-mi merit soarta. Din pacate nu exista un manual pt parinti si nici o scoala. Fiecare isi creste copitul dupa cum crede ca-i mai bine...Faci pt el TOATE sacrificiile posibile (nu dormi destul, nu mananci ce-ar trebui, nu-ti cumperi medicam. necesare, etc.) si ajungi sa fii de fapt VINOVAT pt toate aceste lucruri, in loc sa fii respectat (pt. ca eu personal nu i-am cerut altceva). TRIST !
Buna sera,

"Din pacate, nu are cine sa intervina in comportamentul lui, iar discutiile noastre (adevarate scandaluri), devin din ce in ce mai urate."

"Cine!? Cine e "cine"? La cine, mai specific, va referiti? Aveti in vedere o anume persoana care ar trebui (ar fi trebuit) sa intervina? Cine/ce o impiedica sa intervina?"

Referitor la ccea ce am spus la inceput si la intrebarile dumneavoastra va raspund acum incercand la lamuresc lucrurile.
Familia noastra se compune din trei persoane, eu, fiul meu si o matusa care locuieste in alt oras. Toti ceilalti au murit (mama, tata, bunicii, unchi, matusi). Nu mai avem pe nimeni. Am incercat sa gasesc un "tata" pentru copil (in felul acesta poate nu ajungeam aici), dar...nu a fost sa fie. Tot timpul imi luam de lucru acasa si lucram noaptea, dupa ce se culca baiatul, ca sa am bani si sa nu simta din acest punct de vedere ca are un singur parinte. Restul timpului mi-l petreceam cu el. Cand era mai mic il duceam la diverse activitati (tenis, karate, inot, dans etc}. Am incercat multe activitati ca sa aflu ce inclinatii are. Dar nu i-a placut NIMIC. Nu l-am "obligat" niciodata sa faca ceva pt ca asa "voiam" eu. Cu scoala a fost cel mai greu. Dar de acest lucru am mai vorbit.
In concluzie, daca ar fi avut o familie mai numeroasa, poate s-ar fi gasit un unchi s-au un var, sau "cineva" din familie care sa-i atraga atentia asupra comportamentului lui neadecvat, vis-a-vis de mama sa.
In alta ordine de idei "da" o sa fiu in stare sa privesc la executor cum il scoate in strada. Va fi o lectie de viata, chiar daca nu-mi va mai vorbi niciodata. Din pacate, nici eu nu sunt intr-o stare f. buna de sanatate. Am de ales intre a face acest lucru si a incheia aceasta viata intr-un moment neasteptat. Am nevoie de liniste si bani pt a-mi reface sanatatea cat de cat.
Pentru unii suna egoist probabil, dar dupa atatea sacrificii nu mai am puterea sa continui sa traiesc asa, cu el in casa ca si cum eu sunt camerista iar casa este hotel...

Pentru utilizatorul "mirebire" raspund:

Pe fiul meu l-am invatat aproape TOT ce stiu si eu, dar a fost complet dezinteresat. I-am explicat ce produse sa aleaga din supermarket , ce program sa foloseasca la m. de spalat pt rufe albe sau pt cele colorate, ca facturile trebuiesc platite pana la data scadenta. Cum sa utilizeze tel ca sa nu plateasca facturi excesive (cum plateste el de 200-700 roni) etc. Nenumarate au fost ocaziile in care am stat de vorba cu el despre orice subiect si-a dorit. Am fost si tata si mama pt ca am constientizat ca a crescut fara tata si ce necunoscute are trebuie sa i le lamuresc eu.
Inca nu sunt lamurita unde am gresit, dar stiu sigur ca trebuie sa locuiasca in alta parte si sa-si faca viata asa cum crede el de cuviinta. Poate intr-un final va intelege,,,
Buna ziua,
Toata lumea are dreptate!
Asa este, are 21 de ani si are nevoie de independenta, I-am acordat-o de cate ori a fost ocazia, dar ca parinte as vrea sa stiu de "unde" sa-l iau in caz ca se intampla ceva. Sa stiu macar cu cine s-a vazut ultima data (presupunand ca se intampla ceva f. grav). Cred ca orice parinte pune inainte si raul...in lumea asta unde se intampla atatea oribilitati...
Oricum este liniste in casa de cand nu mai vorbim. Eu nu-i mai fac nimic. Doar net-ul nu l-am intrerupt pt. ca il folosesc si eu, seara sau in week-end. Deocamdata mananca de la fast food si mai poarta hainele curate pe care le are. Dar in ritmul asta, banii o sa-i termine f. repede iar hainele la un moment dat se vor murdari, toate.
Sunt pregatita, ca atunci cand deschide gura si ma mai insulta, cuvintele lui sa devina proba in instanta.
Intrebarile mele sunt :
-daca este student ( trebuie sa-l intretin pana la 26 de ani, am inteles), dar el este la fel de obraznic si lipsit de respect, eu trebuie sa suport inca 5 ani aceast comportament?
-el are numai drepturi, obligatii vis-à-vis de mama lui nu are?
Inca o data va multumesc anticipat pt ca ma ajutati sa rezolv aceasta problema.
Buna seara,
Stiti care este problema? Ca si atunci cand ii fac menajul, tot asa se poarta. Cand incerc sa vorbesc cu el, este de acord ca se poarta urat cu mine dar...nu face nici-un efort sa se schimbe si o ia de la capat. Situatia dureaza de ceva vreme, timp in care l-am iertat (fara sa-si ceara iertare) eu, ca asa fac mamele. Din pacate insa a inceput sa-mi fie frica de el. Violenta verbala ma inspaimanta si atunci eu tac. Probabil de aici considera ca el este mai puternic si ca eu trebuie sa fac numai cum zice el. De ex. acum 10 min. a plecat de acasa. Adica la ora 22.30. Nu a spus unde, nici cand vine..nimic. Ca la hotel. Atunci eu ce sunt? Doar cea care plateste intretinerea, telefonul,netul, si altele? Oricum cu trecerea zilelor simt ca se instaleaza o raceala iremediabila intre noi...Imi pare rau, dar nu cred ca mai pot sa o iau de la capat cu el. Nu mai am puterea necesara.
Toata viata nu am facut decat sa ma lupt cu morile de vant. Cat a fost in scoala, am muncit ca sa nu-i lipseasca nimic (pensie alimentara nu a primit decat un an), sa-i platesc meditatii pt ca niciodata nu invata bine si era tot timpul in situatie de corijenta. La liceu a fost si mai rau. Dupa doi ani si-a luat bac-ul. La facultate a dat test, dar norocul lui ca au renuntat cativa copii , ca altfel nu era pe lista cu admisi...Ce sa zic...oricum a fost, l-am sustinut...dar ceea ce face el acum cu mine ...este inadmisibil. Cam asta este povestea "scurta" cu copilul meu. Este foarte trist...
Buna ziua,
Am spus ca este complicat pt ca dna avocat "simonette" mi-a raspuns ca am nevoie de "inscrisuri, interogatoriul paratului, martori ". Cu martorii este cel mai greu.
Se pare ca fiul meu vrea sa se reinmatriculeze (asa cum mi-a scris unul din utilizatori). Deci va fi din nou student la cursuri de zi. In aceasta situatie, mai pot face ceva? Relatia noastra este foarte rece. Nu ne vorbim, nu-i fac mancare, nu-i spal si nu am mai facut curat de mai bine de o saptamana, de cand am avut ultimul scandal cu el. Trebuie sa demarez o actiune impotriva lui (a comportamentului lui vis-a-vis de mine), dar nu stiu de unde sa incep si cu ce. Nu am avut prea mult tangente cu tribunale, justitie, avocati, etc. Nu stiu ce am sa fac...
Buna ziua,
Da, asa am crezut si eu, ca o "sesiune de tacere" va rezolva cumva situatia. Dar n-a fost asa. Dupa vreo 4 saptamani de "liniste" a venit la mine spasit, ca n-o sa se mai poarte asa, ca o sa fie respectuos, etc. Dar dupa un timp a luat de la capat vechile obiceiuri.
Din pacate comportamentul lui se schimba in mai rau. Cu trecerea timpului a devenit din ce in ce mai agresiv verbal. De aceea am apelat la "avocatnet", pt ca nu mai stiu ce am de facut.
De ex. acum iarasi nu vorbesc cu el si ca sa-mi dea o "lectie", probabil, asta noapte a venit la ora 02.00, baut presupun. Asta este o noutate. Pana acum nu a mai facut asa ceva. Probabil ca vor urma si altele. Pentru mine, tot ce se intampla este un factor de stres foarte mare. Cu tot regretul, trebuie totusi sa plece din casa. Ramane sa vad pe ce cale. Legal sau nelegal stiu ca trebuie sa fac ceva pt. linistea si sanatatea mea.
Buna ziua,
Este complicat cu dovezile. Toate insultele, obrazniciile si mitocaniile pe care mi le adreseaza fiul meu, sunt verbale, direct si fara martori. Poate doar vecinii sa auda tonurile foarte ridicate.
Mi-a si spus, de altfel, ca de fata cu altii o sa se poarte intotdeauna impecabil cu mine ca sa nu ma creada nimeni, daca indraznesc sa ma plang de comportamentul lui.
Speram sa fie mai simplu.
Oricum va multumesc...
Buna ziua,
Multumesc inca o data tuturor celor care imi dati sfaturi.
El nu este inca, agresiv, decat verbal, dar nu stiu ce poate urma dupa lipsa de respect pe care o are vis-a-vis de mine. As vrea totusi sa fac demersurile necesare pentru evacuare, legal.
Pentru acest lucru trebuie sa aduc si dovezi? Martori?
Eu pur si simplu am vrut sa pun o yala noua si sa nu-l mai las sa intre, asta dupa ce l-as fi atentionat despre hotararea mea.
L-am tot protejat pana acum pentru ca intotdeauna parintii iarta, dar deja este prea multa obraznicie si lipsa de respect. Orice as face pentru el, considera ca nu este destul.
Deci imi trebuie un avocat care sa-mi redacteze actiunea si s-o depun la judecatorie si pentru acest lucru inca o data va intreb daca imi trebuiesc dovezi?
Multumesc mult!
Unde inaintez aceste cereri (pentru evacuare sau pentru protectie)?
La politie sau la tribunalul sectorului unde locuiesc?
Imi trebuie avocat?
Din nou va multumesc.
Imi sunt foarte folositoare lamuririle pe care mi le dati
Multumesc mult pentru sfaturi, probabil va trebui sa prezint si niste dovezi. O inregistrare audio?
Multumesc inca o data!