avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate robert.popa

Activitate robert.popa

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: m-am intors la serviciu dupa 6 luni de la nastere si bineinteles am mers si am depus la Primarie cerere de incetare a platii indemnizatiei (am primit bon cu nr de inregistrare si data si inca un bon pentru plata stimulentului).
La o luna dup ce m-am intors la serviciu mi-au virat alocatia, probil cererea mea nu a fost procesata, chiar nu stiu cum functioneaza lucrurile astea la ei. Nu m-am dus (inca) sa anunt lucrul asta si as vrea sa stiu la ce ma expun in acest caz. Mai exact, dpdv legal, am vreo obligatie sa imi verific extrasul de cont lunar si sa vad de unde au intrat banii? pot motiva ca sunt "intretinuta" sau orice altceva si ca eu am crezut ca de acolo au venit banii. In opinia mea, este foarte important ca am dovada ca am depus cerere de suspendare a platii insa ei nu au procesat-o. Probabil ca daca nu depuneam cerere se schimbau datele problemei in sensul ca atunci as fi actionat cu buna stiinta. am tot auzit de cazuri in care, ulterior, dupa ce oamenii din Primarie si-au dat seama de greseala au cerut inapoi suma virata plus dobanzi si alte sume pentru ca persoana in cauza s-a folosit de banii lor. Nu stiu insa daca in cazurile respective oamenii depusesera cerere sau nu.
In situatia descrisa de mine mai sus este posibil ca pe langa suma primita de la ei sa imi ceara si alte dobanzi / despagubiri ? au un temei legal pt asa ceva ? va multumesc anticipat !