avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Activitate jeaninalupu

Activitate jeaninalupu

Am centralizatoare, state de plata si fluturasi de salariu. Numai ca nu stiu cum as putea intocmi o contestatie impotriva deciziei CAS-ului. Functia de Sef Sectie Exploatare se poate incadra la un punct din Anexa I din Ord. 50/1990?
In arhiva Depoului CFR Roriori exista toate centralizatoarele prin care s-au virat contributiile pt grupa I de munca si fluturasele de salarii, numai ca pe centralizatoare nu este specificat numele asiguratului, acesta exista doar pe fluturas. iar in statul de plata nu este specificata grupa. Poate numai daca cei de la Depou sa emita un tabel
buna ziua.
tot eu va deranjez, cu grupa acea de munca pe care casa de pensii nu mi-o ia in considerare. am fost iar la ei astazi si mi-a dat iar refuz.
Nu mai stiu ce sa fac, multi imi spun sa ii dau in judecata.
Credeti ca as avea castig de cauza daca dovedesc prin state de plata pe acea perioada ca s-a retinut contributiile pt grupa respectiva?
Functia de incadrare este Sef Sectie Exploatare, cineva de acolo mi-a spus sa cer ca pe adeverinta sa mi se treaca Ord. 50, anexa I, pct. 123
Va multumesc!
dar nu-mi imaginez in baza la ce au facut ei incadrarea aceea pe grupa I si au retinut si contributiile aferente grupei
in cartea de munca nu este specificata grupa, iar conducerea de acum nu vrea sa-si asume raspunderea pentru ce au facut cei care conduceau atunci. Nu vor sa treaca ordinul pe adeverinta.
dar sunt 14.7 ani Gr. !, ceea ce inseamna 8,5 ani de reducere si 6 ani Gr. II (1 an de reducere). Varsta pt limita de varsta la data de 01.07.2010 cand mi-au dat ei vocatia de pensionare este de 63 ani si 10 luni. dar cum fac cu anii pe care nu mi-i recunosc de Gr I? am cotizat pentru ei
Buna ziua,
Sunt fost angajat al CFR - SELC Rosiori. In perioada 01.10.1998 - 01.04.2001 mi s-au retinut si s-au virat la CAS contributiile conform Grupei I de munca, numai ca unitatea nu ma poate incadra in in nici-o functie pe baza careia sa-mi elibereze adeverinta de grupa. CAS mi-a eliberat adeverinta de vocatie la pensie, numai ca dupa ce Somajul mi-a inchis carnetul de munca, CAS-ul mi-a dat refuz.