Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum pot beneficia de grupa I de munca?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum pot beneficia de grupa I de munca?

Buna ziua,
Sunt fost angajat al CFR - SELC Rosiori. In perioada 01.10.1998 - 01.04.2001 mi s-au retinut si s-au virat la CAS contributiile conform Grupei I de munca, numai ca unitatea nu ma poate incadra in in nici-o functie pe baza careia sa-mi elibereze adeverinta de grupa. CAS mi-a eliberat adeverinta de vocatie la pensie, numai ca dupa ce Somajul mi-a inchis carnetul de munca, CAS-ul mi-a dat refuz.
jeaninalupu, utilizator
Buna ziua,

Cei de la casa se pensii v-au comunicat ca nu este trecut temeiul juridic, adica nu este mentionat Ordinul 50/1990 si punctele din cele doua anexe, corespunzatoare functiilor(meseriilor) desfasurate de dumneavoastra si care se incadreaza in gr. I si a II-a?
In carnetul de munca nu sunt trecutre cele doua perioade de grupa superioara?

Privitor la posibilitatea de a se cumula cele doua grupe:
- potrivit dispozitiilor art. 44 ind. 1 din Ordinul 340/2001, cand o persoana nu indeplineste conditiile de acordarae a pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare conferita de una sau cealalta grupa, acestea se cumuleaza considerandu-se toata perioada in grupa a II- si se aplica reducerea potrivit art. 42, tabelul1, din Legea nr. 19/2000.
- in situatia dumneavoastra fiind nascut in 1955, indepliniti conditiile pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta incepand cu noiembrie 2020.
- potrivit celor anterior aratate prin cumularea celor doua stagii ar rezulta peste 21 ani de grupa a II-a. Reducerea, conform art. 42 ar fi de 4 ani si 6 luni, prin urmare nu indepliniti conditiile pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta intrucat nu aveti 60 de ani si 6 luni.
- de asemenea din cele relatate nu indepliniti nici conditiile de stagiu complet de cotizare, de 35 de ani.

Tot ce puteti face in acest moment, este sa va incadrati in termenul de 45 de zile de contestare a deciziei de pensionare, la instanta competenta (Tribunalul la care este arondata localitatea de domiciliu).
florisiris, utilizator
dar sunt 14.7 ani Gr. !, ceea ce inseamna 8,5 ani de reducere si 6 ani Gr. II (1 an de reducere). Varsta pt limita de varsta la data de 01.07.2010 cand mi-au dat ei vocatia de pensionare este de 63 ani si 10 luni. dar cum fac cu anii pe care nu mi-i recunosc de Gr I? am cotizat pentru ei
V-am explicat ca se aduna 14,7 ani gr.I cu 7 ani gr.II = 21,7 ani grupa a II-a.
Potrivit art. 42, tabelul 1 din Legea 19/2000, pentru peste 20 de ani de grupa a II-a varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani si 6 luni. Nu mi-ati raspuns daca perioada este consemnata in carnetul de munca si daca pe adeverinta este trecut ordinul 50.

Nu mai faceti calcule cum va convine!
florisiris, utilizator
in cartea de munca nu este specificata grupa, iar conducerea de acum nu vrea sa-si asume raspunderea pentru ce au facut cei care conduceau atunci. Nu vor sa treaca ordinul pe adeverinta.
dar nu-mi imaginez in baza la ce au facut ei incadrarea aceea pe grupa I si au retinut si contributiile aferente grupei