Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum pot beneficia de grupa I de munca?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum pot beneficia de grupa I de munca?

Buna ziua,
Sunt fost angajat al CFR - SELC Rosiori. In perioada 01.10.1998 - 01.04.2001 mi s-au retinut si s-au virat la CAS contributiile conform Grupei I de munca, numai ca unitatea nu ma poate incadra in in nici-o functie pe baza careia sa-mi elibereze adeverinta de grupa. CAS mi-a eliberat adeverinta de vocatie la pensie, numai ca dupa ce Somajul mi-a inchis carnetul de munca, CAS-ul mi-a dat refuz.
jeaninalupu, utilizator
Asa se plateau la vremea aceea contributiile, pe baza de centralizatoare.
Cu fluturasii de salariu vreti sa dovediti ca s-a calculat si virat contributie de asigurari sociale aferenta grupei I de munca?
Ar fi foarte bine daca ar rezulta clar din fluturasul de salariu, dar ma indoiesc.
Sfatul meu este ca in eventualitatea unui litigiu sa depuneti ca probatoriu a ceste inscrisuri (centralizatoare, state de plata, fluturasi de salariu) si sa solicitati in administrarea probei cu expertiza contabila pentru statele de plata, pentru a se demonstra ca s-a calculat si virat CAS pentru grupa I.

Daca expertiza este in favoarea dumneavoastra,in sensul celor expuse de mine mai sus, in mod cert instanta va da castig de cauza, pentru ca se aplica principiul contributivitatii.

Va astept cu vesti!
Am centralizatoare, state de plata si fluturasi de salariu. Numai ca nu stiu cum as putea intocmi o contestatie impotriva deciziei CAS-ului. Functia de Sef Sectie Exploatare se poate incadra la un punct din Anexa I din Ord. 50/1990?
jeaninalupu, utilizator