avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate Cicilina

Activitate Cicilina

Răspuns la discuția -25%
Multumesc...de fapt cred ca e acelasi lucru. la 1000 ron, 250 sigur vor fi taiati#-o
Discuție -25%
-25% din salariul bugetarilor se aplica la brut sau la net?:sorry:
Răspuns la discuția Este delapidare?
Prejudiciul de 400 ron (atat costa plasa de tantari dupa evaluarea patronului, normal la client e 150 ron) a fost refuzat de angajator. In acelasi timp, i s-a oprit salariul pe luna respectiva (fara dovada), si contractul de munca a fost desfacut cf art 61, lit.a (cu data plangerii depusa la politie) iar cartea de munca nu a putut fi inchisa un an de zile deoarece erau probleme la functia angajatului, era trecut confectioner tamplarie termopan, functie la care nu avea cursuri, in loc de instalator.
Răspuns la discuția Este delapidare?
Va multumesc, mi-a fost de mare ajutor raspunsul dvs.
Buna ziua,

Va expun un caz. Un angajat (termopane) acuzat de seful sau de delapidare (adica: montat plasa de tantari luata de la firma, neplatita patronului). Puteti sa-mi spuneti daca aceasta fapta care v-am expus-o d.p.d.v. al plangerii penale facute de patron la sectia d epolitie poate fi delapidare. Ce repercursiuni poate avea angajatul, cum poate dovedi nevinovatia. Intre timp patronul i-a cerut despagubire 500 euro, pentru a retrage plangerea (m-am intersat si s epare ca nu mai poate fi retrasa o plangere initiala de furt trimisa la procuratura cu denumirea de delapidare).