avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Activitate alina gia

Activitate alina gia

am luat un credit ipotecar in mai 2007. intr-o parte din contract imi spune ca platesc comision de risc toata perioada creditului (25 ani), iar intr-o parte imi spune ca platesc doar in primul an. ce fac? este valabil contractul?
eu am platit comision de risc in fiecare luna pana in prezent. imi mai iau banii inapoi?

doar in doua pasaje separate din contract imi spune de comisionul de risc:

pagina 2: 0,1 % aplicat la soldul creditului, platibil lunar in zile de scadenta, pe toata perioada de derulare a prezentei conventii de credit.

pagina 6: pentru punerea la dispozitie a creditului , imprumuatul poate datora bancii un comision de risc, aplicat la valoarea creditului tras, care se plateste lunar, in primele 12 luni ale perioadei de credit; modul de calcul si scadentele platii acestuia se stabilesc in conditiile speciale; in cazul in care, in primul an de derulare a conventiei de credit (primele 12 luni) exista intarzieri la plata ratelor scadente, banca poate decide, de la caz la caz, perceperea comisionului de risc si in cel de-al doilea an (urmaatoarele 12 luni).
Răspuns la discuția comision de risc volksbank
doar in doua pasaje separate din contract imi spune de comisionul de risc:

pagina 2: 0,1 % aplicat la soldul creditului, platibil lunar in zile de scadenta, pe toata perioada de derulare a prezentei conventii de credit.

pagina 6: pentru punerea la dispozitie a creditului , imprumuatul poate datora bancii un comision de risc, aplicat la valoarea creditului tras, care se plateste lunar, in primele 12 luni ale perioadei de credit; modul de calcul si scadentele platii acestuia se stabilesc in conditiile speciale; in cayul in care, in primul an de derulare a conventiei de credit (primele 12 luni) exista intarzieri la plata ratelor scadente, banca poate decide, de la caz la caz, perceperea comisionului de risc si in cel de-al doilea an (urmaatoarele 12 luni).
am luat un credit ipotecar in mai 2007. intr-o parte din contract imi spune ca platesc comision de risc toata perioada creditului (25 ani), iar intr-o parte imi spune ca platesc doar in primul an. ce fac? este valabil contractul?
eu am platit comision de risc in fiecare luna pana in prezent. imi mai iau banii inapoi?
buna ziua ,
Sunt medic rezident si tocmai am nascut ,iar pentru a nu prelungi perioada de rezidentiat , vreau sa ma intorc la serviciu dupa cele 42 de zile obligatorii.
As dori sa stiu daca, dupa reluarea activitatii, pot refuza efectuarea garzilor, desi institutia ma obliga ? ce alte drepturi mai pot beneficia?
Multumesc!