avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Activitate onutza907

Activitate onutza907

In actul de dezmembrare scrie in felul urmator
eu x , propietara suprafetei x din acte , situata in intravilan atrs jud vn , inregistrata cadastral sub nr . x, cu vecinii : Vasile si Ion, individualizata conform documentatiei tehnice intocmite de PFA x si vizata de OCPI VN sub nr. 3169/05.2006, dobandita in baza contractului fr partaj voluntar .....
Incep prin a-mi cere un milion de scuze pentru faptul ca am scris cu litere mari, dar mi-am dat seama dupa ce am scris textul si nu am mai fost in stare sa il rescriu.

In josul paginii se afla 2 linkuri catre schitele facute de mine.

SCHITA 1 - TERENURILE CUM AU FOST INITIAL INAINTE DE A SE VINDE, FIECARE AVEA O DESCHIDERE DE APROX. 12,5 ML LA SOSEA SI SI APROX 500 LUNGIME. PENTRU A CREA O DESCHIDERE MAI MARE EU SI CEI DOI VECINI RESPECTIV ION SI VASILE AM HOTARAT SA LOTIZAM TERENURILE (LIPITE INTRE ELE ) SI SA LE VINDEM PE VERTICALA. ACEASTA LOTIZARE A FOST FACUTA DE O AGENTIE IMOBILIARA, IAR SERVICIILE PUSE LA DISPOZITIE
DE AGENTIE DIN CONTRACT SUNT URMATOARELE :
- EVALUARE SI EXPERTIZA OFERTEI DE VANZARE
- NEGOCIEREA PRETULUI
- LOTIZAREA TERENULUI IN FUNCTIE DE CEREREA CLIENTULUI
- INTOCMIRE DE CARTI FUNCIARE PT LOTURILE VANDUTE
AGENTIA A LOTZAT TERENUL DUPA CUM URMEAZA IN SCHITA 2.


SCHITA 2 - TERENURILE AU FOST VANDUTE PE PE VERTICALA, LOTIZATE DE CATRE AGENTIE, IAR ULTIMUL LOT INAINTE DE CEL RAMAS, L-A CUMPARAT PROPEITARUL AGENTIEI PENTRU CA ACUM O LUNA SA IMI OFERE 4 EURO/ M2, STIIND CA NU AM CALE DE ACCES PRECIZEZ CA IN ACEA ZONA PREUL MINIM ESTE DE APROX 15 EURO/ M2. TERENUL ROZ DIN COLT A RAMAS AL MEU , IAR EU NU POT AJUNGE LA EL, IN JURUL MEU NU SUNT CONTRUCTII.


ACUM INTREBAREA MEA ESTE : TINAND CONT CA AI MEI VECINI NU VOR SA MA AJUTE SUB NICI O FORMA, IAR ATUNCI CAND S-A PARCELAT, LUCRUL ACESTA L-A FACUT AGENTIA DUPA CUM SE VEDE
DIN SERVICIILE OFERITE DE AGENTIE.
1. ERA AGENTIA OBLIGATA SA IMI CREEZE CALE DE ACCESSAU MACAR SA MA ANUNTE? EU NU AM STIUT ACEST LUCRU (TERENUL FIIND PE NUMELE UNEI BATARNE DE 86 DE ANI) NIMENI NU MA ANUNTAT CA IMI VA TREBUI UN ELICOPTER.
2. cE POT FACE EU IN ACEASTA SITUATIE? PE CALE AMIABIALA NIMENI NU ESTE DE ACCORD.
3. S-A AJUNS LA ACEST LUCRU DIN VINA MEA? DIN PCT DE VEDERE LEGAL, PROPIETARUL CARE S-A OBSTUCTIONAT CU BUNA STIINTA NU ARE DREPT LA CALE DE ACCES(DRUM DE SERVITUTE).



[ link extern ]

Acum tot de la primarie am aflat ca de partea cealalta a paraului care are aprox. 2,5 m este drum ori care aparine primariei ori care este drum de servitute de 5 m latime, ma gandesc ca as putea construi un pod deasuprea lui. Acum intrebarea este cei cu electricitatea au venit cu stalpii pe drumul care l-au lasat vecinii mei, dupa parau nu sunt stalpi de electricitate, imi pot trage de la acei stalpi curent pe sus dar trecand cu firul prin propietatea lor?
Nu a incheiat nici un act, toata parcelarea a fost facuta printr-o firma de imobiliare. Au cazut de comun acord sa vanda terenurile impreuna pentru a avea o suprafata mai mare fiecare parcela. De la primarie am inteles ca nu pot primi cale de acces decat daca ii actionez in instanta sau cad de comun acord cu ei, ceea ce nu este posibil, presupun stiind ce fel de persoane sunt.
Buna ziua, am niste nelamuriri si sper ca ma puteti ajuta, tin sa precizez ca nu ma pricep deloc la acest domeniu, treaba sta in felul urmator mama a fost propietara unui teren de 5000 m2 cu deschidere 12 m la sosea, si in spatele terenului este un rau dupa care vin alte terenuri. In dreapta terenului este un vecin si in stanga alti doi. Mama a unit terenul cu cei doi vecini din stanga asadar deschiderea la strada este acum 36 de m. Au lasat o cale de acces pe terenul primului propietar din stanga si au parcelat terenul . Au iesit 5 terenuri. S-au vandut 4 dintre ele si acum eu am ramas cu ultimul teren din spate imprejmuit de 3 vecini si de rau. Ca sa pot ajung la terenul meu de la calea de acces pe care au lasat`o trebuie sa trec peste cele 2 terenuri asociate din stanga, Sa imi vanda fiecare o parte din teren sa imi fac cale de acces, nici vorba, vor sume enorme. Aici a fost greseala mamei mele ca nu s-a gandit ca ar putea ramane fara cale de acces, dar tinand cont de toate astea se poate face ceva? As atasa o poza care ar spune mai multe dar nu stiu cum. Deci repet , nu ma pricep la acest subiect si nu stiu cat de bine am explicat. Va rog ajutati-ma.