avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1722 soluții astăzi
Forum Activitate militzianu

Activitate militzianu

partea proasta este ca noua constructie care este pe amprenta casei vechi nu este finalizata.As dori sa stiu daca se poate face o derogare din partea consiliului local ,o ''portita'' ceva pentru a putea construi pe acel teren.Dupa 30 de ani in care sa locuit pe acel teren iar casa aceea veche cum era s-a daramat...moral vorbind sar putea face ceva?.....terenul acela o sa devina un teren intravilan neutilizabil?
detin un teren in orasul bacau cu o deschidere la strada de aproximativ 7 metri.Pe acest teren se afla o casa veche in care am locuit pana anul trecut.Dupa multe batai de cap am obtinut o autorizatie de consolidare+mansardare,dar in timpul lucrarilor casa sa daramat si am inceput de la zero.Un vecin a facut o sesizare la primarie si ma actionat in instanta pe motivul ca noua constructie(nefinalizata) ar fi construita pe hatul dintre mine si curtea lui(ceea ce nu este adevarat) si al doilea motiv ar fi ca am incalcat acordul pe care si la dat inainte de obtinerea autorizatiei privind consolidarea si nu demolare+constructie.Acum cei de la primarie miau dat o amenda pentru nerespectarea proiectului si mau sfatuit sa cad la o intelegere cu el.El de asemenea cerand in instanta si sistarea lucrarilor.Procesul intentat im potriva mea este justificat legal?Se poate elibera autorizatie de constructie pe acel teren? va multumesc si astept sfatul vostru