Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot primi autorizizatie de constructie pe un teren cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot primi autorizizatie de constructie pe un teren cu deschiderea mai mica de 8 metri

detin un teren in orasul bacau cu o deschidere la strada de aproximativ 7 metri.Pe acest teren se afla o casa veche in care am locuit pana anul trecut.Dupa multe batai de cap am obtinut o autorizatie de consolidare+mansardare,dar in timpul lucrarilor casa sa daramat si am inceput de la zero.Un vecin a facut o sesizare la primarie si ma actionat in instanta pe motivul ca noua constructie(nefinalizata) ar fi construita pe hatul dintre mine si curtea lui(ceea ce nu este adevarat) si al doilea motiv ar fi ca am incalcat acordul pe care si la dat inainte de obtinerea autorizatiei privind consolidarea si nu demolare+constructie.Acum cei de la primarie miau dat o amenda pentru nerespectarea proiectului si mau sfatuit sa cad la o intelegere cu el.El de asemenea cerand in instanta si sistarea lucrarilor.Procesul intentat im potriva mea este justificat legal?Se poate elibera autorizatie de constructie pe acel teren? va multumesc si astept sfatul vostru
Asa vecin....mai rar, v-a facut o bucurie!
1)Autorizatia de constructie era bine pornita, in cazul in care terenul este mic si deschiderea deasemenea, iar pe teren exista o constructie, se "profita" de acest fapt si folosindu-se amprenta vechii case se cer extinderi, mansardari, consolidari....chiar si la o constructie din chirpici.
2)Conform HOTÃRÂRE nr.525 din 27 iunie 1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism , Art. 30, minimul de teren construibil trebuie sa aiba peste 150 mp si o deschidere de min. 8 ml
Astfel incat, la aceasta deschidere nu puteti obtine Autorizatie....
3)Cei de la primarie v-au sfatuit bine sa 'cadeti la pace" cu vecinul, daca mai este posibil. Altfel vor putea urma litigii si amenzi.....
Partea"buna" este ca nu va va demola nimeni casa;)
doina_manuela a scris:
2) Conform HOTÃRÂRE nr.525 din 27 iunie 1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism , Art. 30, minimul de teren construibil trebuie sa aiba peste 150 mp si o deschidere de min. 8 ml
Astfel incat, la aceasta deschidere nu puteti obtine Autorizatie....

Raspunsul este partial corect. HG 525/1996 are numai 5 articole.
Textul legal este urmatorul:
HOTÃRÂREA nr. 525 din 27 iunie 1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism*) – Republicare.
Art. 1
Se aprobă Regulamentul general de urbanism prevăzut în anexa nr. 1 care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
REGULAMENTUL GENERAL DE URBANISM din 27 iunie 1996 – Republicare
SECŢIUNEA 4: Reguli cu privire la forma şi dimensiunile terenului şi ale construcţiilor
Art. 30: Parcelarea
(1)Parcelarea este operaţiunea de divizare a unei suprafeţe de teren în minimum 4 loturi alăturate, în vederea realizării de noi construcţii. Pentru un număr mai mare de 12 loturi se poate autoriza realizarea parcelării şi executarea construcţiilor cu condiţia adoptării de soluţii de echipare colectivă care să respecte normele legale de igienă şi de protecţie a mediului.
(2)Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).
legalmgm, utilizator
Asa este, aveti dreptate dl @legalmgm, dar in practica, in zone deja lotizate si construite, se accepta si 8ml/150mp pentru locuinte cuplate....
partea proasta este ca noua constructie care este pe amprenta casei vechi nu este finalizata.As dori sa stiu daca se poate face o derogare din partea consiliului local ,o ''portita'' ceva pentru a putea construi pe acel teren.Dupa 30 de ani in care sa locuit pe acel teren iar casa aceea veche cum era s-a daramat...moral vorbind sar putea face ceva?.....terenul acela o sa devina un teren intravilan neutilizabil?
"Portita" se cheama PUZ si PAD