avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate hectorik

Activitate hectorik

Răspuns la discuția Fuga de la locul accidentului
dupa cum am spus omul nu a stat in spital decat 2 ore dar pe fisa aceea de acolo scrie ca a stat 3 sau 4 zile. Deci vatamarea corporala a iesit din dosar? nu ma intereseaza de amenzi. vreau doar sa stiu daca imi anuleaza permisul de conducere sau daca este doar suspendat. din cate am inteles pentru chestia asta se suspenda 90 de zile. dar am mai auzit in stanga si in dreapta ca mie mi-l pot da si dupa 60 de zile pt ca m-am intors la locul faptei de buna voie :).
am patit si eu o belea pe 30 mai sa fiu mai exact. in timp ce ma duceam spre scoala am lovit un pieton cu oglinda (omul era baut ) pe trecerea de pietoni. nu l-am lovit tare dar... a cazut :) iar din motive prostesti nu am oprit. dupa 45 de minute m-am intors la locul faptei... ma asteptau acolo oamenii legii pregatiti de actiune sa zic asa... au deschis ancheta... in fine procedurile standard... mentionez ca omul nu a stat decat 2 ore in spital pana i'a trecut betia... la dosar sunt:
-declaratia lui cum ca nu are nici o pretentie materiala sau penala
-o iesire din spital sau ceva de genu' asta pe care scrie ca nu a avut nevoie de ingrijire medicala mai multe de 3-4 zile (din cate stiu daca nu are nevoie de ingrijiri medicale mai mult de 10 zile chestia asta iese din fapte penale).
acum ramane doar fuga de la locul accidentului. sunt curios de o treaba... ce se poate intampla... in acea zi mi-au luat permisul si mi-au dat dovada fara drept de conducere. ce mi se mai poate intampla?