avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate forminte

Activitate forminte

Va multumesc tuturor, nu am vrut sa creez polemica, dar banca spune doar ca nu se mai restituie nimic. Ce ma mira ? Nu dau niciun temei legal. Creditul a fost pe o perioada de 5 ani si nu s-a incheiat anticipat. Fata de alte banci, polita de asigurare nu a mai fost reinnoita si nu cunosc termenii din ea. Trebuie sa merg la asigurator, dar din spusele unora, nu a mai fost restituita pana acum nicio polita.
Cu stima,
Va multumesc foarte mult,
Toate detaliile specificate despre polita pe forum sunt cele din contract. Nu am vazut polita, acum am priceput, este o polita tip casco, iar de la acordarea creditului nu mi s-a mai cerut alta suma.
Totusi am sa contactez asiguratorul sa vad si parerea lui.
Buna ziua,
Am in derulare un credit pentru nevoi personale, iar la incheierea Contractului de credit pentru consum am platit contravaloarea unei polite de asigurarea de viata pe toata durata creditului.Polita de asigurare de viata valabila pe toata durata contractului creditului a fost incheiata la o societate de asigurari si cesionata in favoarea bancii. Contravaloarea politei a fost platita din creditul contractat.
Va rog sa-mi spuneti daca la achitarea integrala a creditului, polita de asigurare poate fi rascumparata, deoarece pe durata derularii contractului (5 ani) nu a fost niciun eveniment nedorit. La cine trebuie sa ma adresez, la banca unde am facut creditul sau la societatea care a incheiat polita.
Va multumesc