avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate ralu_26

Activitate ralu_26

Răspuns la discuția conflict major de munca
da partea cu salariul am inteles-o,iar prejudiciul e banesc acuzatia de pe decizia de sanctionare emisa in data de 27.02.2013 constand in nrerespectarea procedurilor de incasare conform fisei postului si al regulamentului intern al companiei.Dilema mea este urmatoarea daca eu nu mai figurez ca salariat din decembrie cum pot fii in lipsa,fara condica de prezenta sau alte documente de acest fel care sa ateste acest lucru?
Răspuns la discuția conflict major de munca
pai ei mi-au desfacut contractul de munca disciplinar cu decizie de incetare cu data de 21.12.2012 in consecinta eu inteleg din toate astea ca nu am mai fost incadrata in munca de la acea data in mod legal,de aceea v-am cerut sfatul ,nu am primit nici un drept salarial aferent lunii ianuarie ci doar pe decembrie 2012.Mi-a fost intocmit un referat cu data de 08.02.2013,ca urmare a unor verificari efectuate in data de 05.02.2013 ,referat pe care nu l-am vazut si nici nu am luat la cunostinta ce contine,ci am primit doar decizia de suspendare a contractului de munca si convocarea pt cercetare disciplinara conform carora am creat prejudicii in valoare de 3700 lei firmei.Doresc sa mai adaug faptul ca decizia de desfacere a contractului de munca este cea originala semnata si parafata de directorul companiei.Acum ma ameninta ca imi vor face dosar penal.
Buna ziua ,am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra ,fostul meu angajator ma acuza de prejudicii aduse firmei in valoare de 3700 lei,dar eu am o nelamurire CIM-ul meu a fost desfacut disciplinar in data de 21.12.2012,cu decizie de incetare semnata si parafata in original,suspendarea contractului a fost pe data de 11.02.2013,referatul meu a fost intocmit in data de 08.02.2013 fara sa stiu ce acuze imi sunt aduse si sa aflu abia din decizia de suspendare ca sunt acuzata de nerespectarea anumitor proceduri din regulamentul intern in urma unor verificari efectuate in data de 05.02.2013,iar acum la 2 luni ma ameninta cu dosar penal,ce as putea face in acest caz?
Răspuns la discuția va rog mult un sfat!!!
p.s sora mea vitrga:D
Răspuns la discuția va rog mult un sfat!!!
a tatalui meu,sora mea din a doua casatorie a cerut in instanta pensie alimentara pt. ce studenta in anul 2 la drept,la Bucuresti,tatal meu nefiind divortat de sotia lui(a doua) ea a plecat pur si simplu ,pana acum tata i-a trimis bani pt taxe ,intretinere,etc.dar acum i-a venit citatie pt.pensia alimentara.
Răspuns la discuția va rog mult un sfat!!!
Va multumesc mult pt. ajutorul acordat,doresca sa mentionez ca majorul si reclamanta (sotia tatalui meu din a doua casatorie) au parasit domiciliul de buna voie, pana anul in curs reusind sa ajunga la intelegeri materiale amiabile.
In aceiasi situatie am fost si eu acum 8 ani,dar mie mi s-a pus conditia ca pensia alimentara nu se v-a suspenda daca intru la o facultate pe locurile bugetate de stat,ceea ce am si reusit.
buna ziua
ma numesc Raluca si am o mica nelamurire;doresc sa stiu daca pensia alimentara se acorda daca esti inscris la o forma de invatamant superior particular fara ca hotararea de divort sa fie intentata.
multumesc