avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate ic_i

Activitate ic_i

Multumesc pentru raspunsuri.

@T.Claudiu - sfatul cu folosirea camerei ascunse mai mult ca sigur nu ar merge. La intrarea in astfel de institutii se face un fel de prechezitie si trebuie sa treci si printr-un detector de metale. Prin urmare este improbabil sa poti te poti strecura cu astfel de obiecte fara sa fi depistat.

@legalmgm, @athe - trimiterea unei reclamatii prin posta cu confirmare de primire pare sa fie cea mai buna varianta. Partea proasta este ca toate probele se afla in ograda lor si pot foarte usor sa nege incidentul sau sa-l interpreteze in "cheie proprie". Deasemenea, nu cunosc inca numele persoanelor implicate, desi le pot recunoste dupa infatisare.

@avocat_lascoschi: - daca ati avea de-a face cu dosare in care apar persoane sus-puse, ati vedea ca multe lucruri anormale incep sa se intample.
Ce am relatat este perfect adevarat si nu am exagerat cu nimic incidentul.
Chiar daca, sa zicem, as reusi ca conving o televiziune sa vina cu mine, tot nu ar avea dreptul sa filmeze in interiorul Parchetului.
Am deschis un subiect la drept civil intitulat "Interdictie ceruta de o persoana aflata in litigiu cu mine" www.avocatnet.ro/content/for...

In legatura cu ce descriam acolo, iata ce mi s-a intamplat astazi (16 august 2010):
Am mers la Parchetul de pe langa Inalta Curte ca sa depun o plangere penala impotriva judecatorului care a analizat o cerere aberanta de punere sub interdictie, formulata de o persoana cu care ma aflu in litigiu. (vezi topicul anterior pentru detalii).

Ei bine, cand am ajuns la parchet, au inceput problemele. Grefiera sau procuroarea de serviciu (nu stiu exact) s-a uitat pe cerere, si vazand ca este formulata impotriva unui judecator, a fost cuprinsa de furie. A inceput sa urle la mine ca n-am dreptul sa depun asa ceva. Citind ca cerera mea este in legatura cu un dosar de punere sub interdictie, a inceput sa pretinda ca am fost pusa deja sub interdictie si ca nu va primi cererea mea. (fals, dosarul cu pricina nici nu s-a judecat inca si nu sunt pusa sub nici o interdictie).

Vazand ca insist sa depun plangerea penala, respectiva a inceput sa urle iar "Afara, afara!" si a amenintat ca o sa dea foc la actele mele daca le depun. Apoi pus mana pe telefon si a chemat un jandarm caruia i-a ordonat sa ma dea afara cu forta. Jandarmul a venit imediat si m-a imbrancit afara din biroul de registratura. L-am intrebat pe individ cum se numeste dar bineinteles ca a refuzat sa-si declare identitatea. La fel si grefiera/procuroarea care trebuia sa inregistreze cerea mea.
Este posibil ca intreg incidentul sa fi fost inregistrat pe camerele lor de supraveghere, insa nu cred ca vor dezvalui probele.

Mentionez ca am avut un comportament absolut normal, nu am facut scandal si nu am ridicat vocea. Tot ce doream era sa depun o plangere penala impotriva unui judecator de la sectorul 1. Din aceasta cauza am fost tratata mai rau decat un infractor.
Nu este suficenta doar plangerea penala impotriva persoanei care a initiat toata aceasta "afacere".Abuzul este facut si de procurorii si judecatorul care au avut dosarul de interdictie pe mana.

Dosarul urmeaza sa se judece anul viitor insa pana atunci ei au cerut instituirea curatelei pentru mine. Deja Autoritatea Tutelara a inceput sa ma caute acasa pentru instituirea curatelei. Risc sa-mi pierd dreptul de semnatura si de a ma reprezenta singura in fata instantei.

Cum poate fi oprit acest curs al lucrurilor? Repet, dosarul este gaunos si nu contine nici un fel de act medical. Practic, se bazeaza doar pe "opinia personala" a celui care a facut plangera impotriva mea. A deretat ca as avea "probleme psihice", fara nici cea mai mica dovada, iatr magistratii au mers pe linia aceasta fara sa ezite si fara sa ma lase sa am vre-un cuvant de spus.

Cum se poate opri instituirea curatelei, avand in vedere ca nu exista acte medicale de nici un fel?



Buna ziua ! Am urmatoare problema:

Sunt asistenta medicala si am intrat in conflict acum mai multi ani cu persoana care conduce spitalul. Au urmat o serie actiuni de razbunare (scandaluri, inscenari) si 5 sanctiuni discilpinare fara motiv.

Am anulat succesiv in instanta cele cinci sanctiuni, in conflicte de munca, inclusiv ultima dintre ele care era desfacerea contractului de munca.

Problema este ca acea persoana nu se potoleste si vrea sa-mi faca in continuare mai mult rau. Turbata de furie ca trebuie sa ma primeasca pe locul vechi de munca, a pus la cale alceva: a cerut punerea mea sub interdictie, invocand art 142 din Codul Familiei.

In plangerea facuta, aceasta persoana pretinde ca as avea "probleme psihice" fara sa le numeasca exact si fara sa aduca vre-o dovada de ordin medical. In tot dosarul nu se gaseste absolut nici un fel de act medical.

Ca asa-zise argumente recicleaza niste minciuni mai vechi, pe care le folosise si la sanctionarile mele anterioare si care fusesera deja discutate in instanta, la conflicte de munca. Fara nici o jena, individa reia aceleasi lucruri, fara sa adauge ca spitalul condus de ea a pierdut 5 procese.
Argumentele sunt de genul: acum 4 ani ai gresit in registru o cifra, prin urmare ai probleme psihice. Sau, mi-ai facut mai multe procese si plangeri penale, prin urmare ai probleme psihice. Sau, ai fost violenta verbal cu nsite pacineti si medici (doar atat - niste pacienti ! fara nume, fara data cand pretinde ca s-a intamplat fapta, fara probe). Si tot asa.
Afirmatiile facute sunt in totalitate mincinose, lipsite de dovezi si in mare parte au mai fost discutate la conflicte de munca, unde spitalul ca institutie a pierdut cinci procese.

Mentionez ca detin mai multe certificate medicale care atesta ca sunt absolut sanatoasa din punct de vedere psihic. Certificatele le-am facut deoarece asa imi cer legile pentru practicarea meseriei de asistent medical.
Persoana de care vorbeam pretinde insa ca certificatele respective nu sunt bune de nimic, iar intr-un caz chiar a facut presiuni si amenintari asupra medicului cerandu-i "sa-si retraga certificatul".
Singurele certificate medicale bune, zice ea, sunt cele emise de institutul medico-legal, in comisie de 3 psihiatri. A cerut chiar procurorilor sa ma aduca cu forta la un examen psihiatric, daca voi refuza.

"Ancheta" a mers ca pe roate, adica exact cum a avut chef partea adversa: o singura data m-au chemat procurorii, ca sa-mi ceara sa fac examen psihiatric la medico-legal. Nu am fost de acord si am aratat ca din moment ce persoana de care vorbesc nu a adus vre-o dovada ca as suferi de "boli psihice", nici eu nu trebuie sa demonstrez contrariul.
Procurorii au raspuns ca si cu si fara examen psihiatric, oricum o sa ma puna sub interdictie.
Au si trimis dosarul in instanta spre judecare iar primul termen a fost fixat la inceputul anului viitor.
In rest nu au cercetat absolut nimic, nici macar nu au verificat daca faptele descrise in plangere sunt adevarate sau nu.
Precizez ca nu am cazier, nu am facut fapte penale iar toate sanctiunile disciplinare primite au fost anulate in instanta.

Acum vine ceva si mai interesant:
Persoana in cauza este atat de grabita sa ma puna sub interdictie, incat a cerut pana la judecarea primului termen sa fiu pusa sub curatela, urmand ca ea sa numesca un curator care sa "aiba grija" de bunurile mele. Deja m-am trezit cu Autoritatea Tutelara pe cap, desi sunt abolut sanatoasa din toate punctele de vedere.

Mai mentionez ca persoana de care am tot pomenit este extrem de influenta, conduce un spital important din capitala, are functii inalte si in Ministerul Sanatatii, Colegiul Medicilor, in facultatea de Medicina si asa mai departre. Procurorii si judecatorii manifesta o slugarnicie extrema cand au de-a face cu ea.

Credem ca in secolul XXI nu mai sunt posibile procese precum cele de pe timpul comunismului, cand oameni nevinovati erau bagati in clinici de psihiatrie cu diagnostice inventate. Ceva asemanator e pe cale sa mi se intample mie acum.

Ce credeti ca mai pot sa fac intr-o astfel de situatie? Nu am bani de avocat, altfel nu as mai fi intrebat pe forum.