avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Activitate ancateodora23

Activitate ancateodora23

Răspuns la discuția Schimbare certificat de nastere
Ma scuzati,nu am fost prea explicita.Deci,am facut un copil dinafara casatoriei,acest copil a fost conceput in timpul casatoriei deoarece eu inca nu primisem sentinta de divort care am primit-o abia in mai 2010,dupa ce am primit sentinta mi-am recapatat numele de fata.Nu am reusit sa ma casatoresc inca cu tatal natural dar o vom face cand va fi posibil.Dupa ce s-a nascut copilul(august 2010) am fost impreuna cu tatal natural la ofiterul de stare civila ca sa facem certificatul de nastere,aici ni s-a zis ca legea romaneasca e urmatoarea,pe certificatul de nastere in dreptul tatalui va aparea numele fostului sot si nu numele tatalui biologic si ca sa apara numele tatalui natural trebuie sa hotarasca un judecator.Copilul l-am trecut pe numele meu de fata dar in dreptul tatalui apare numele fostului sot.Va cer ajutorul sa stiu daca pot face procesul acesta fara avocat(deoarece nu imi permit unul deocamdata nu muncesc iar tatal copilului e in somaj),as dori sa imi spuneti cum sa fac sa se solutioneze cat mai urgent ca sa putem ulterior sa depunem actele de indemnizatie de crestere a copilului,sa imi spuneti cum sa fac formularea de deschidere a procesului.Alte mentiuni ce ar trebui sa le cunoasteti: fotul sot este plecat din tara si o sa vina abia in septembrie.Banuiesc ca nu este nevoie de testul ADN din moment ce tala natural doreste sa il recunoasca iar fostul sot nu il recunoaste si nici luyi nu ai convine sa apara ca avand un copil care nu e al lui.Se poate solutiona acest caz dintr-o singura infatisare in cazul in care mergem toti 3 in fata judecatorului?Multumesc pentru ajutor astept parerile voastre.
Am nevoie de ajutor,vreau sa stiu ce trebuie sa fac,situatia mea este urmatoarea..am fost casatorita acu 8 ani...desi dupa primu an ne-am despartit...abia anul acesta in mai 2010 am primit sentinta irevocabila si definitiva de divort.In luna octombrie am ramas insarcinata cu concubinul meu iar acum in august am nascut 1 baietel.Problema este ca pe certicatul de nastere al copilui apare numele fostului sot si nu cel al tatalui natural.Nu ne convine la niciunul lucrul acesta...cum putem face sa apara numele tatalui natural pe certificatul de nastere,ce acte trebuiesc depuse la judecatorie,cum trebuie sa formulam cererea,cat ar dura procesul?cum ar fi cel mai simplu...sa vina si fostul sot si sa dam toti 3 declaratii la un notar?...trebuie sa rezolvam cat mai repede ca sa nu pierdem indemnizatia de crestere a copilului pe care doar tatal natural si-o poate lua deoarece eu nu indeplinesc conditiile necesare.Va multumesc frumos anticipat si astept ajutorul dumneavoastra