avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate victor_Is

Activitate victor_Is

nu mai stie nimeni? sau indrumati-ma undeva unde sa gasesc toate raspunsurile. Saptamana viitoare dau anunt in ziar la vanzare acel apartamanet si vreau in cel mult o luna sa rezolv, ca incep facultatea si nu pot face prea mare umblatura, mai ales ca anul acesta este un an clinic pentru mine (medicina an4).
punctul 5, sa inteleg ca acest "impozit" este altceva decat ceea ce se plateste la stat? Este un fel de "taxa a contractului" ce depinde de cat este valoarea de vanzare? Se plateste la notar/avocat sau cel care ne face actele?
Sa-mi fie cu iertare ca insist, dar vreau sa am totul clarificat.
In alta ordine de idei, in afara de aceste lucruri, nu trebuie sa mai umblu pe nicaieri?
Mi-a spus cineva precum ca as avea nevoie de Certificat fiscal de la Directia Taxe si Impozite Locale sau Primaria Localitatii unde se afla apartamentul si de (citez) "carte funciara de la judecatoria de sector sau de la Agentia Nationala de Cadastru si Publicitate Imobiliara – Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara – Biroul de Carte Funciara de sector.
Altcineva mi-a spus insa ca toate aceste le face avocatul.
Vreau sa fac totul cat mai corect si legal, astfel incat sa nu intampine greutati nici cumparatorul nici vanzatorul.

Va multumesc frumos pentru raspuns. Sper ca nu v-am deranjat prea mult cu aceste (noi) nelamuriri.
Am dat o cautare in forum insa nu am gasit ceea ce doresc. "Problema" mea este urmatoarea:
- fratele meu are un apartament (Botosani) de 2 camere estimat la 30.000 euro pe care doreste sa il vanda la acelas pret.
-cu banii obtinuti, doreste sa-mi cumpere un alt apartament in alta localitate(Brasov)

Intrebari:
- ce acte imi trebuiesc ca cumparator?
- ce acte imi trebuiesc ca vanzator?
- unde trebuie sa merg ?
- care este ordinea fireasca a lucrurilor pentru a face un contract vanzare-cumparare?
- care sunt taxele ce trebuiesc platite de catre vanzator?
- care sunt taxele ce trebuiesc platite de catre cumparator?
Mentionez ca suma atat de vanzare cat si de cumparare este de 30.000 e (cat i-au pe apartament, cu aceasi bani sa i-au dincolo altul). El a cumparat apartamentul acum multi ani in urma, insa toata treaba a facut-o un avocat, el doar a dat banii.Asa ca nu stie mare lucru ce s-a intamplat atunci, cum au decurs treburile. Eu nu am facut niciodata asa ceva, asa ca habar nu am cum sta treaba.

Daca sunteti amabil sa imi explicati cat mai "babeste" ce si cum trebuie procedat, macar sa am o idee a ceea ce inseamna vanzarea unui apartament si apoi cumpararea altuia cu tot cu taxele aferente acestei tranzactii. Macar taxele oficiale si eventual un pret aproximativ (estimativ) ce trebuie platit avocatului ce se ocupa de acte.
Va multumesc anticipat pentru timpul si raspunsul acordat.