avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate Lungu Lavinia

Activitate Lungu Lavinia

Discuție caut o solutie


Buna ziua! Numele meu este Lungu Lavinia si locuiesc in Mangalia. Am 2 copii si sunt divortata de doi ani, fostul sot e plecat la munca in Lituania,acesta a fost motivul divortului in spacial. In urma divortului trebuia sa imi trimita pentru intretinerea celor doi copii 33% din salariul mediu pe economie, insa in nici o luna nu a achitat integral suma,au fost luni cand imi trimetea 100euro, 50 euro si chiar luni in care nu a trimis nimic. De curand am avut o discutie cu el pt ca sa imi trimita bani, mai ales pt ca se apropie scoala iar asta inseamna cheltuieli suplimentare si m-a refuzat zicand ca si asa imi trimite mult... ca el nu castiga acolo atati bani.Mentionez ca la divort a fost reprezenta de o sora, care a refuzat sa dea o adresa clara a lui in Lituania pe motiv ca nu o cunoaste si care a mentionat ca el nu are loc de munca acolo ci traieste intretinut.
Noi nu am definitivat partajul din lipsa de bani,avem de la Primaria comunei Limanu in concesiune un teren de 400m patrati pe care am facut cadastru si am inceput constructia unei locuinte D+P+M, locuinta care si in momentul de fata se afla la acelasi nivel la care se afla si acum 2 ani,adica demisolul este construit si atat.
Eu locuiesc cu cei doi copii in apartamentul parintilor mei,unde mai locuieste si fratele meu inpreuna cu sotia.
Intrebarea mea este daca exista posibilitatea ca eu si copii sa intram in posesia terenului si a constructiei cu ajutorul uni avocat din oficiu,mentionez ca fostul sot inainte sa isi manifeste dorinta de a divorta, la ultima sa vizita in tara a ''furat'' o parte din actele imiobilului adica planul locuintei,deoarece actele de cadrastrare si autorizatiile de constructie au ramas acasa in posesia mea .
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Multumesc! Lungu Lavinia