avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1962 soluții astăzi
Forum Activitate danadam

Activitate danadam

suntem o societate comerciala care am actionat in instanta in baza OG 5/2001 un client care are un debit restant inca din 2009. In data de 19.07.2010 ni s-a comunicat hotararea instantei prin care obliga debitoarea la plata debitului si a dobanzii legale in termen de 20 de zile de la comunicarea ordonantei. Debitoarea insa a cerut anularea somatiei de plata, cererea de anulare fiind depusa in data de 30.07.2010, urmatorul termen de judecata fiind 10.06.2011. Termenul de depunere a actiunii in anulare este de 10 zile de la comunicare, conform OG 5/2001, insemnand data de 29.07.2010. Putem investi hotararea cu formula executorie pe motiv ca cererea in anulare a fost depusa tardiv de catre debitoare sau trebuie sa asteptam hotararea instantei din 2011?
dar nementionarea in procesul verbal de contraventie a datei savarsirii faptei pentru care am primit amenda nu este motiv de nulitate a acestuia, conform, Ordonantei 2/2001?
in data de 16.08.2010 am avut control de la garda financiara, care s-a finalizat cu o nota de constatare si o invitatie a doua zi la sediul lor cu actele de infiintare a societatii si cu registrul unic de control. In data de 17.08.2010 s-a intocmit doar procesul verbal de contraventie prin care am primit amenda de 2000 lei. Intrebarea este daca putem cere in instanta nulitatea procesului verbal de contraventie motivat de faptul ca in acesta s-a mentionat ca data e efectuarii controlului data de 17.08.2010, si nu 16.08.2010, iar data savarsirii faptei ptr.care am primit amenda nu este specificata. In schimb, se face mentiune ca imprejurarile savarsirii faptei ptr.care am luat amenda sunt mentionate si in nota de constatare nr... din data de 16.08.2010
sa le platesc jumatate din minimul amenzii in 48 de ore adica 1000 lei?
pe ce baza legala sa merg sa-mi sustin punctul de vedere ?
buna ziua. am primit o amenda contraventionala de 2 000 lei pentru ca am vandut un produs catre o persoana fizica cu bon fiscal iar pe bon apare denumirea generica de marfa, si nu denumirea axacta a produsului. fac mentiunea ca activitatea principala a societatii este de spalatorie auto iar in cadrul incintei de spalatorie vindem si odorizante auto catre persoane fizice. pentru serviciile de spalare auto, in casa de marcat exista coduri pentru fiecare tip de operatiune in parte, ex.spalat exterior, curatat interior, numai pentru acete odorizante nu am avut. Problema este ca pe spatele procesului verbal de contraventie comisarii au taiat art.28 din ordonanta 2/2001 spunandu-ne ca nu putem plati jumatate din minimul amenzii in 48 de ore si ca trebuie sa platim suma de 2 000 lei pentru ca aceasta ordonanta nu ar fi aplicabila OUG 28/1991 privind obligatia agentilor economici de a utiliza case de marcat, desi OUG 28/1991 prevede fatul ca se completeaza cu prevederile ordonantei 2/2001. As dori sa stiu daca pot plati 1000 lei doar in loc de 2000 lei si daca in instanta am sanse sa contest plata sumei de 2000 lei sau daca am sanse sa cer modificarea contraventiei in avertisment. Marfurile vandute cu bon fiscal sunt ocazinale si oricum au valori foarte mici, ex.un odorizant costa 9 lei.