avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate sebiv

Activitate sebiv

Va multumesc pentru raspuns. Din pacate, nu am expus intreaga situatie pentru a primi un
alt raspuns.
Am avut un contract de inchiriere, incheiat pe 1 an, in perioada 2010-2011, inregistrat
Administratia Financiara a municipiului. In urma cu 1 saptamana, am primit o decizie de imputare, conform careia as fi beneficiat in mod necuvenit de indemnizatia de chirie, deoarece proprietarul locuintei, a reziliat in mod unilateral contractul inregistrat la AFP, la 5 luni dupa inregistrarea initiala (in scopul eludarii reglementarilor cu privire la plata impozitelor aferente veniturilor obtinute). .
Pentru a nu ramane pagubit, am decis sa-l actionez in instanta in vederea recuperarii prejudiciului pe care mi l-a creat, si anume a sumei care mi se imputa.
Insa, pentru a nu ajunge in aceasta faza, proprietarul cauta o solutie prin care respectivul contract sa apara ca avand continuitate pana la data prevazuta pe contract. I s-a spus ca poate cere anularea rezilierii sau completarea unei declaratii rectificative, dupa care urmeaza sa plateasca impozitul aferent, penalitatile si amenda prevazuta pentru declararea retroactiva a veniturilor.
Intrebarea mea tocmai la acest aspect se refera - Exista sau nu aceasta posibilitate, astfel incat acel contract sa apara ca avand continuitate.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Ma intereseaza daca se poate anula rezilierea unui contract de inchiriere. Mentionez ca rezilierea s-a facut prin completarea unei declaratii la Administratia Financiara locala. Va multumesc anticipat.