avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate emargga

Activitate emargga

Discuție viol
Buna. Nu stiu daca am nimerit forumul ce imi este necesar. Astazi am aflat despre un viol ce a avut loc in iulie 2011. Fata violata este hipoacuzica, a fost amenintata si speriata spre a tine acest lucru secret.Are 21 de ani . Au fost 2 indivizi care locuiesc in acelasi bloc de nefamilisti cu ea , unul dintre ei ar trebui sa-i fie cumnat daca ea ar fi casatorita cu tanarul cu care traieste . Ce mai poate face acum ? Cum ar trebui sa procedeze ? multumesc anticipat .
Răspuns la discuția restanta
dar ce a facut doamna de 500 lei +104 notificare?:P
Răspuns la discuția restanta
Onarabili domni.Cand am scris pe acest form nu m-am gandit sa mint, ci efectiv am scris ceea ce am inteles eu. In iulie anul trecut sotul meu a fost dat in somaj, eu sunt bugetara, incadrata la cea mai mica grila de salarizare, am un copil inca de intretinut din prima casatorie(nu mai locuieste cu mine, are 19 ani cu handicap usor)iar socrul a decedat in septembrie(inmormantare +pomeni).Nu contest si nu am contestat sumele restante si penalitatile ci efectiv nu le-am putut plati din motivele sus mentionate dar asa cum notificarea de 104.70 lei am regasit-o la rubrica "cheltuieli cu notificare" in tabelul afisat, in dreptul apartamentului meu, la fel ma gandeam ca ar fi trebuit sa gasesc si onorariul avocatului, desi undeva am citit ca dosarele si notificarile aferente rau platnicilor sunt scutite de taxe de timbru si pot fi intocmite de presedintele asociatiei.De asemenea in luna mai am mers la casierie sa platesc 1000 lei din 1600(atat aveam atunci ) dar d-nul presedinte si d-na administratora nu au vrut sa-i primeasca (tot sau deloc au spus). nu fac comentarii la restante dar sa ma obligi sa platesc si onorariul avocatului mi se pare un ABUZ. Va multumesc .
Discuție restanta
Am ramas restanta la intretinere cateva luni. D-l presedinte ne-a comunicat ca am fost notificati. Am regasit notificarea in tabelul de intretinere in valoare de 104 lei. In data de 09.08.2010 am platit tot (notificare, penalitati etc ) dar d-na administrator ne-a comunicat ca pana la 10.12.2010 trebuie sa platim onorariul avocatului in valoare de 500 lei. Citatia de la judecatorie ne-a venit cu data de 10.08.2010. Noi pentru ce trebuie sa platim onorariul ? Multumim frumos.:">