avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Denisa-msg

Activitate Denisa-msg

Buna ziua,
Detin un apartament care a fost dobandit printr-o sentina Civila in 1985 in urma divortului.In sentinta se specifica faptul ca imobilul imi revine mie dar trebuie sa platesc o suma drept despagubire catre fostul sot. In prezent am nevoie sa intocmesc toate actele necesare ( cadastru intabulare, carte funciara) si implicit sa fiu trecuta unic propietar al imobilului pentru a il vinde. Am inteles ca sulda stabilita in sentinta civila s-a prescris pot intocmii toate actele enumerate mai sus? ...pot instraina imobilul ?
Va multumesc frumos pentru consultatie.
Mai am o intrebare si anume este posibil ca angajatorul sa invoce vreo lege ( lege interna sau ceva de genul acesta) prin care sa nu imi acorde minim inca un salariu compensator??
Intrucat termin in curand concediul de crestere copil doresc sa stiu care sunt drepturile mele deoarece am inteles ca la societatea la care sunt incadrata au avut loc multe reduceri de personal si diminuari de salariu.
Doresc sa stiu daca angajatorul este obligat sa imi redea postul meu, acelasi salariu care il aveam la suspendarea contractului de munca si cat timp este obligat sa ma tina ( 6 luni?). Doresc sa stiu legile care reprezinta baza legala.
Angajatorul imi poate modifica salariu fara acodul meu? Ce se intampla daca nu sunt de acord? Sau daca nu sunt de acord sa imi schimbe pozitia (postul)

Va multumesc in asteptarea unui raspuns cat mai urgent.