avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate Helfer

Activitate Helfer

Răspuns la discuția Plata dauna totala
- valoarea fransizei este de 426 Ron si nu este procentuala
- cei 14000 reprezinta valoarea reparatiei conform devizului
- "despagubirea neta ce se va plati de catre asigurator este de ~ 6.000Lei" restul pana la 14.000Lei trebuie sa o achit eu.
- conform contract asigurare, cuantumul daunei se determina in fct. de valoarea comerciala actuala a masinii. Valoarea despagubirii se diminueaza cu val. epavei si primele pana la sf. perioadei de asigurare (1 an).
- inca ceva....polita este cesionata bancii, masina fiind achizitonata in rate
Buna ziua. De curand am avut un accident cu autovehicolul care este cumparat cu credit de la o banca. Am asigurare Casco iar masina este asigurata la suma de 19.000 Lei. In urma evaluarii pagubei (dupa reparatie) mi s-a comunicat ca este vorba de dauna totala si ca am de platit 14.000 lei (schimbat bara fata, capota motor, faruri si radiator) iar conform metodei de calcul mentionate in contractul de Casco, asiguratorul nu imi acorda decat jumatate din contravaloarea daunei. Sunt pus in fata faptului ca nu am de unde sa platesc acesti bani. Puteti va rog sa imi dati un sfat? Multumesc
In vederea actualizarii valorii unui contract de prestari servicii semnat in luna august 2009 de catre societatea noastra va rog sa ma indrumati pentru modalitatea de calcul in functie de indicele mediu de inflatie.
Articolul din contractul respectiv stipuleaza urmatoarele:

"Pretul este ferm in lei pentru primele 12 luni de derulare a contractului. Dupa acest interval, pretul poate fi modificat aplicandu-se un coeficient de actualizare egal cu: -indicele mediu al inflatiei comunicat de Institutul national de Statistica pentru ultimele 12 luni, ajustarea putandu-se aplica la fiecare 12 luni subsecvente primului interval de 12 luni de executare a contractului."

Multumesc