Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general actualizare valoare contract conform indice mediu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

actualizare valoare contract conform indice mediu inflatie

In vederea actualizarii valorii unui contract de prestari servicii semnat in luna august 2009 de catre societatea noastra va rog sa ma indrumati pentru modalitatea de calcul in functie de indicele mediu de inflatie.
Articolul din contractul respectiv stipuleaza urmatoarele:

"Pretul este ferm in lei pentru primele 12 luni de derulare a contractului. Dupa acest interval, pretul poate fi modificat aplicandu-se un coeficient de actualizare egal cu: -indicele mediu al inflatiei comunicat de Institutul national de Statistica pentru ultimele 12 luni, ajustarea putandu-se aplica la fiecare 12 luni subsecvente primului interval de 12 luni de executare a contractului."

Multumesc
buna ziua,
ma intereseaza si pe mine acest subiect, dar vad ca nu ati primit nici un raspuns
poate se ajuta cineva