avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate taniuk

Activitate taniuk

Imi cer scuze daca va deranjez dar am o intrebare:
Am dat examen si m-am angajat ca si jandarm angajat pe baza de contract in 2005...iar in 2007 am dat examen si am trecut in randul subofiterilor jandarmi..unde pe ultimii 3 ani am obtinut calificativele foarte bine la evaluarile anuale..iar la 1 August am fost avansat la termen,iar acum dupa examenul pe post..care mentionez ca s-a tras un bilet...ai avut 5 minute timp sa studiezi intrebarile si 10 sa raspunzi am cazut...stresul..posibilitatea de a pierde serviciul si-au spus cuvantul si se pare ca din 15.09.2011 voi fii trecut in rezerva
Ce doresc sa stiu...si daca aveti bunavointa de a ma informa:
Pe cine pot sa dau in judecata si ce sanse am?sau cum pot sa procedez pentru ca,ca si militar am avut,am niste drepturi, obligatii si am fost tot timpul la dispozitia institutiei indiferent de ora,timp sau misiune, si un examen de 10 minute nu isi justifica serviciul ce l-am exacutat cei 6 ani jumatate
Cu stima si respect
Discuție Mostenire
Intrebare : Mama mea impreuna cu cei 5 frati are dreptul dupa decesul mamei lor la un teren intravilan de 60 de ari unde este construita si o casa.S-au inteles sa imparta terenul in 6 parti egale iar casa sa se vanda unuia dintre ei...deci aici nu sunt probleme.Problema este la Primaria orasului Gherla care nu este de acord deoarece doresc sa le cedam apx a 412 mp din teren ca sa construiasca ceva cai de acces si utilitati pt un viitor cartier de vile..mentionez ca in jurul casei si a pamantului...sunt doar terenuri agricole private primaria neavand nimic,dar este un plan de sistematizare la primaria orasului.
La intrebarea ca ce acte ne sunt necesare pt iesirea din indiviziune si impartirea terenului intre frati am primit urmatorul raspuns:,,Prin prevederile PUZ strada Apei pe terenul dvs,marginit de 2 cai de acces=strE si strF-au fost propuse 4 cladiri care se pot amplasa,fara cea existenta
Inconcluzie se pot amplasa 5 cladiri cu conditia asigurarii cailor de acces,cu acre dvs .nu sunteti de acord.Daca veti fi de acord sa cedati suprafatza de teren aferenta cailor de acces se va putea parcela terenul,,
Intrebare:Ne poate opri Primaria sa iesim din indiviziune daca nu cedam suprafatza mentionata?si sa nu ne elibereze autorizatii de constructii pentru posibilele viitoare constructii?
Multumesc anticipat
Cu deosebit respect...