avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate codruta3

Activitate codruta3

Răspuns la discuția acuzatie furt
Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Il tot sun pe subinspectorul care mi-a trimis citatia, de vineri, de cam 3 ori pe zi. Nu este in unitate si pace.

Avand in vedere ca oricum am primit citatia (mult) dupa data la care trebuia sa ma prezint si nu il prind pe domnul respectiv, ce fac? Ma duc la sectia respectiva direct? Sau imi caut un avocat si il trimit pe dansul/ dansa? Mi-e ca ma pomenesc cu cine stie ce alta treaba (amenda, vreun mandat etc..). De vineri de cand am primit citatia, nu prea mai dorm, este o stiuatie stresanta pentru mine si foarte neplacuta, imi provoaca discutii aprinse in familie si eu fiind intr-o perioada emotiva nu reactionez foarte bine.

Multumesc!
Discuție acuzatie furt
Buna ziua,

Va rog daca puteti ajutati-ma cu niste informatii.

Am primit o citatie de la politie pentru a ma prezenta intr-un dosar penal fiind reclamat.

Am mai multe intrebari:

citatia era pentru 27 iulie, eu am primit-o abia in 20 august!; nu stiu insa cum pot dovedi asta, avand in vedere ca pe respectiva citatie era doar o stampila posta, 19 iulie; ce se intampla in acest caz?

sunt reclamata de furt, de catre un fost coleg (am aflat de la alti colegi), mai in varsta, caruia i s-a furat portofelul si care a decis sa ma reclame pe mine pentru ca tocmai atunci eu am plecat de la firma respectiva (demisie)

nu am nimic cu persoana respectiva, e un om mai in varsta (ingrijitor), insa nu inteleg! stiu ca a fost influentat de cineva, ca urmare a faptului ca am decis sa pelc din firma...cu toate acestea insa, exista actiuni si actiuni!poate oricine sa te reclame pentru furt? pe baza a ce? cand eu stiu f bine ca nu am absolut nicio legatura cu asa ceva.

ce se poate intampla? te pomenesti ca pe baza a o reclamatie pot fi trimisa in judecata sau mai rau? ce trebuie sa fac eu acum? marturisesc ca m-am blocat si nu stiu cum sa procedez. nu am avut si nu credeam sa am vreo astfel de problema! trebuie sa iau legatura cu politia? sa imi angajez avocat?

Va multumesc anticipat!