avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate biz4r

Activitate biz4r

problema este urmatoarea:
bunicii mei au o casa micuta intr-o curte destul de mare ,cu gradina.in curte mai era o camera(separat de casa bunicilor mei) in care locuia strabunica mea.la cati-va ani dupa ce a murit strabunica mea ,prin '90-'91 parintii mei au daramat camera si au construit o garsoniera.in acte figura casa bunicilor mei (proprietatea lor) si pamantul(proprietatea statului),garsoniera parintilor mei ne fiind trecuta in acte.
peste cativa ani bunica mea le-a promis parintilor mei ca daca o ajuta sa treaca pamantul pe numele ei ne ajuta sa ne facem acte pe casa.astfel ca parintii mei au adunat o suma considerabila de bani care au fost necesari pt a trece pamantul pe numele bunicii mele.nu s-a tinut de cuvant si dupa ce s-a facut cu numele pe actele pamantului,nu ne-a mai ajutat.
acum in prezent garsoniera parintilor mei a evoluat destul de mult ,3 camere, baie,bucatarie etc dar situatia a ramas aceeasi.in acte la adresa respectiva apare doar casa bunicilor mei.
bunicii mei au avut 2 copii ,tatal meu si o fata cu cativa ani mai tanara care locuieste la alta adresa.eu stiu ca atunci cand cineva moare,ce ramane se imparte egal la copii,si eu nu vreau in nici un fel sa-mi impart casa cu altcineva.
pe final rugamintea mea este sa-mi spuneti care este procedura legala de urmat pentru a trece casa in evidentele primariei pe numele meu