avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate galadriel

Activitate galadriel

Am inteles, multumesc frumos. Deci baza legala exista. Si eu care ii banuiam de abuzuri... :)
Buna ziua,

exista vreo baza legala conform careia, pentru a primi Cardul European de Sanatate, e necesar sa se faca dovada platii contributiilor la asigurarile de sanatate pe ultimii 5 ani? Intreb deoarece, conform art. 231 (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, "emiterea cardului european de sanatate nu poate fi refuzata de casa de asigurari de sanatate decat in situatia in care asiguratul nu face dovada platii la zi a contributiei de asigurari sociale de sanatate". De unde a aparut conditia celor 5 ani si este legal sa ti se refuze cardul daca esti la zi cu contributiile, dar nu pe ultimii 5 ani? Va multumesc!
Răspuns la discuția Declaratii si bilanturi nedepuse
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Declaratii si bilanturi nedepuse
Va multumesc! Dar voi plati o singura amenda globala intre 1.000 si 3.000 pentru tot ce nu am depus, sau o amenda globala egala cu 1.000-3.000 inmultit cu numarul declaratiilor si situatiilor nedepuse?
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o informatie. Amenda pentru nedepunerea la timp a catorva declaratii 100 este cumulata in valoare de 1000 RON, sau amenda pentru fiecare declaratie lipsa este in valoare de 1000 RON? Dar in cazul bilanturilor?

Va multumesc!
Buna ziua!

Intrebarea mea se refera la o firma care este in dizolvare din noiembrie 2008, la initiativa Registrului Comertului, iar in octombrie 2009 are numit si lichidator.

Conform Legii pentru aprobarea OUG 109/2009, nu sunt obligati la plata impozitului minim contribuabilii care se afla in urmatoarele situatii: b) se afla in dizolvare, de la data inregistrarii acestei mentiuni in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.

Firma nu a declarat si nu a platit impozit forfetar in anul 2009, desi conform legislatiei de atunci ar fi trebuit. Modificarea aceasta legislativa o scuteste de impozitul forfetar pe anul trecut, sau doar de la intrarea in vigoare a legii pentru aprobarea OUG 109/2009?

Va multumesc!
galadriel