Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cardul European de Sanatate (EHIC)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cardul European de Sanatate (EHIC)

Buna ziua,

exista vreo baza legala conform careia, pentru a primi Cardul European de Sanatate, e necesar sa se faca dovada platii contributiilor la asigurarile de sanatate pe ultimii 5 ani? Intreb deoarece, conform art. 231 (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, "emiterea cardului european de sanatate nu poate fi refuzata de casa de asigurari de sanatate decat in situatia in care asiguratul nu face dovada platii la zi a contributiei de asigurari sociale de sanatate". De unde a aparut conditia celor 5 ani si este legal sa ti se refuze cardul daca esti la zi cu contributiile, dar nu pe ultimii 5 ani? Va multumesc!
Cardul european se emite individual pentru fiecare asigurat care îl solicită.
Pentru eliberarea cardului, solicitantul trebuie să facă dovada calității de asigurat și plata la zi pe ultimii 5 ani de la data cererii de eliberare a cardului.
În cazul în care solicitantul, pe parcursul celor 5 ani, a beneficiat de asigurare fără plata contribuției și/sau cu plata contribuției din alte surse, conform Legii nr. 95/2006 , va face dovada cu documente justificative.

Termenul de 5 ani de zile este termenul de pescriptie pentru creantele bugetare .
Am inteles, multumesc frumos. Deci baza legala exista. Si eu care ii banuiam de abuzuri... :)