Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Card european de sanatate pentru student care studiaza ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Card european de sanatate pentru student care studiaza in Marea Britanie

Fiul meu este din toamna aceasta student in Marea Britanie. Casa de Asigurari de sanatate a refuzat sa ii elibereze cardul european de sanatate motivand ca pentru aceasta ar trebui sa se asigure in Romania contra unei sume lunare de 60 lei. Nu inteleg de ce in tara un student este asigurat automat pana la varsta de 26 ani fara sa plateasca aceasta contributie, iar ún student roman care studiaza in strainatate isi pierde asigurarea in tara. Daca platesc 6 luni si obtin astfel cardul european de sanatate, sunt obligata sa platesc in continuare chiar daca si-a rezolvat altfel problema in Marea Britanie? Cum este mai bine sa procedez? Multumesc anticipat!
Fiecare tara membra U.E. are propria legislatie. Studentii din Romania sunt asigurati. De ce ar trebui si cei din Marea Britanie?

Cred ca nicio tara nu face ce pretindeti dvs. Romaniei.
Potrivit art. 257 alin. (1) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, persoanele asigurate cu exceptia celor asigurate fara plata contributiei, au obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate.
Nu trebuie sa motivati necesitatea obtinerii cardului european de sanatate.
Cautati pe internet adresa de email a serviciului de relatii cu clientii al casei la care sunteti asigurat si inaintati o cerere in vederea obtinerii cardului.

----------------------------------------------
ANEXA 1 la caracteristicile tehnice

CERERE
pentru eliberarea cardului european de asigurări sociale de sănătate

Către
Casa de Asigurări de Sănătate [Judetul]
Adresa: [strada, nr, localitate]
Data:

Stimate domnule/Stimată doamnă preşedinte - director general,

Prin prezenta formulez o cerere, conform titlului IX din Legea nr. 95/2005 privind reforma
în domeniul sănătăţii, prin care solicit să îmi fie eliberat cardul european de asigurări sociale de sănătate la adresa mai jos menţionată.
Prezenta cerere reprezintă în acelaşi timp şi o declaraţie pe propria răspundere prin care certific faptul că nu intenţionez să utilizez cardul european de asigurări sociale de sănătate pentru deplasări care au ca scop beneficierea de tratament medical.
De asemenea, în situaţia în care beneficiez de servicii medicale în baza cardului european de asigurări sociale de sănătate în perioada în care nu mai îndeplinesc toate condiţiile în baza cărora s-a eliberat cardul (inclusiv plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate), mă oblig să suport în totalitate contravaloarea serviciilor medicale decontate din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate şi rambursate instituţiei din statul membru al Uniunii Europene sau al Spaţiului Economic European unde au fost acordate aceste servicii medicale.
Anexez copia cererii originale și copia cărții de identitate.

[numele şi prenumele]

Numele şi prenumele persoanei [ nume solicitant ]
Adresa: [ localitatea de domiciliu, str. nr. , judetul ]
CNP: [ 1xxxxxxxxxxxx ]
Telefon: [ 0xxxxxxxxx ]
Fax: -
Interval orar [ in care puteti prelua plicul cu cardul ]

-------------------------------
La subiect treceti [NUMELE SOLICITANTULUI[ - CERERE PENTRU ELIBERAREA CARDULUI EUROPEAN DE SANATATE

introduceti in campul pentru mesaje cererea de mai sus si atasati la email copia scanata cererii redactate si semnate de solicitant impreuna cu copia cartii de identitate.

In judetele Sibiu si Harghita am reusit sa obtin cardurile albastre in aproximativ 7 zile, trimise prin posta. Are regim de scrisoare recomandata, trebuie ridicat personal, prin urmare grabiti-va, trebuie ridicat de fiul Dv. inainte de plecarea din tara.

Aveti nevoie doar de primul card, pentru 6 luni, dupa inregistrarea la unitatea de invatamant din strainatate in mod sigur va beneficia de toate drepturile din tara respectiva