avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate cenzor

Activitate cenzor

Va multumesc pentru sfaturile primite si vin cu urmatoarele precizari:
1. nu primesc indemnizatie
2.nu semnez listele de intretinere lunare tocmai pentru ca nu sunt de acord cu modul de calcul,intr-o singura luna am semnat in momentul in care am avut impresia ca se doreste corectarea situatie(s-a facut corect repartizare fondului de reparatii=cota parte indiviza),dar mai mult de atat nu am reusit .
3.in raportul pe care l-am facut pentru fiecare situatie sesizata am scris si articolul din L 230 si Norme metodologice (scuze pentru L130) care reglementeaza situatia in cauza
4.raportul este inmanat presedintelui ,pe exemplarul meu am numar de inregistrare ,de asemenea am facut copii xerox(+ mentiunea ,,conform cu originalul''pe care presedintele a pus stampila si a semnat.)dupa procesele verbale din ultimii doi ani;In acest an procesul verbal nu este semnat de nimeni si pentru propunerile facute nu se mentioneaza ca au fost supuse votului(daca au fost supuse) si nici faptul ca au fost adoptate .Din punctul meu de vedere tot ce scrie acolo nu are nici o valoare dpdv legal,in sensul ca nu se pot considera decizii In acest an nu am participat la adunarea generala (am gresit ,nu m-am interesat care este data la care este reconvocata ,nu am semnat nici un convocator si nici la avizier nu a fost afisat convocatorul).
5. am sesizat lipsa bugetului de venituri si cheltuieli si am sugerat sa se realizeze macar un necesar sa vedem cam ce cheltuieli sunt necesare urgent si daca proprietarii pot suporta aceste cheltuieli.
6.stiu ca am acces ca proprietar la orice document dar repet sunt cam singura care ,,ma gasesc mai desteapta''.Am reluat problema din 2002 tocmai ca daca pina acum nu am stat de capul lor cred ca ar fi cazul (atunci a fost vorba de niste sume mai mari la mijloc;problema este pur demonstrativa ,pentru proprietari)
Am de gand sa ajung si la primarie asa cum m-ati sfatuit dar din experienta altora stiu ca nu se poate realiza mare lucru.
Adevarul este ca in relatia cu ,,gasca ''care ia decizii pe banca din fata blocului,am fost prea tehnica si nu am folosit ,,metodele'' lor.
Pe scurt ,am nevoie de sprijinul unei institutii ,proprietarii sunt destul de greu de determinat sa faca ceva mai mult decat sa se planga,nici pe celalti 2 cenzori nu pot pune baza.
La ultimului control efectuat pe o perioada de trei luni am verificat in special legalitatea actiunilor si documentelor asociatiei al carui cenzor sunt.Am constatat in mare urmatoarele incalcari ale L130: modul de repartizare al cheltuielilor,salarii pentru persoane care nu au conventie incheiata cu asociatia,salariu mai mare pentru administrator decat cel din conventie,ulterior marit cu aprobarea adunarii generale,lipsa bugetului de venituri si cheltuieli,efectuarea de lucrari si alte cheltuieli care nu au fost aprobate de adunarea generala,etc.
Am facut raport,l-am imanat presedintelui care sustine sus si tare ca face ce vrea el si incearca sa deturneze atentia locatarilor sustinand ca el si comitetul executiv vor sa faca ceva pentru bloc si eu ma opun.
Ce modalitate legala exista pentru a inlatura aceste abuzuri ?
Cum se procedeaza pentru a se returna banii incasati in plus?
In calitate de cenzor si in acelasi timp de proprietar cum procedez pentru a-l determina sa-mi puna la dispozitie documentele legate de realizarea instalatiei de gaze ,lucrare efectuata in anul 2002 (sunt cenzor din 2008);
: