avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Activitate ionutracasan

Activitate ionutracasan

Buna ziua,in data de 15 august am intrat in parcul Herastrau cu masina si am parcat pe o straduta (la intrare trebuia platita o taxa de 10 lei insa nu era nimeni la intrare sa incaseze taxa).Azi 25 august am primit o recomadare in posta si cand m-am dus sa o ridic era o amenda de 3000 de ron pt parcarea respectiva din parcul Herastrau.
Pe amenda este mentionat faptul ca :"este interzis accesul cu autovehicule, motociclete, alte mijloace de transport motorizat, a utilajelor precum si a vehiculelor cu tractiune animala in parcurile si gradinile publice din Municipiul Bucureti H.C.G.M.B. nr. 114/2004, amenda 3000 – 5000 lei".
Interesant este faptul ca nu era nici un semn de avertizare care sa specifice ca nu ar fi voie sa parchezi si era plin de masini,era intrarea de acces,eu nici nu eram la fata locului cand sa constatat amenda respectiva nu am semnat nimic numai cand am ridicat-o de la posta. Eu sunt din Cluj-Napoca,eram in vizita in Bucuresti si ma intereseaza ce se pot sa fac pt a nu achita amenda respectiva?Pot sa depun plangere si daca pot trebuia neparat sa merg la Bucuresti pt a depune plangere sau pot si la Cluj?Sau trebuie intai sa achit amenda pt a putea depune plangere?Multumesc frumos.