avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate cristoph30

Activitate cristoph30

Răspuns la discuția Abuz al administratorului de bloc
Ce am aflat in urma documentarii despre situatia neplacuta a abuzului administratorului de bloc:
- Administratorului/presedintelui nu i se solicita acordul pentru infiintarea sediului social al firmei, ei doar certifica prin semnatura/stampila corectitudinea numelelor aflate in tabelul vecinilor cu pereti comuni

- Nu aveti nevoie de acordul tuturor vecinilor, ci doar ai celor cu pereti comuni, conform Legii nr.114/1996, republicata

- Administratorul raspunde pentru faptele sale: civic, patrimonial - pentru producerea de prejudicii persoanelor care locuiesc in imobil

- In cazul in care administratorul da dovada de exces de zel si incalca drepturile unui locatar, acesta se poate adresa justitiei cu o plangere penala pentru abuz in serviciu

- Pentru neindeplinirea atributiilor ce ii revin, presedintele asociatiei de proprietari raspunde personal in fata legii si a proprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

Odata ce aceste informatii i-au fost servite administratorului, a stampilat adeverinta cu un zambet fals pe fata.
Răspuns la discuția Abuz al administratorului de bloc
Nu, nu se va intampla nimic la acest sediu social. Firma are spetiu de vanzare intr-unul din mall-uri, dar asa cere legea.
Răspuns la discuția Abuz al administratorului de bloc
Va dau un exemplu, poate nu am fost destul de clar cu cine am onoarea sa-mi tocesc nervii. Mi-a spus ca: "trebuie sa platesc mai mult la cheltuielile comune din moment ce functioneaza un sediu social la mine in apartament".
Răspuns la discuția Abuz al administratorului de bloc
Multumesc pentru raspuns.
Presedintele si administratorul sunt pe-o mana ca sa zic asa, fiind obligati in urma plangerii mele catre primarie sa dea socoteala pentru neregurile si restantele din bloc. Sunt doi betivi care m-au amenintat cu moartea fiinca le-am facut plangere. Au fost amandoi de fata la discutie si mi-au spus ca nu imi semneaza "nici daca ii spanzura cineva." Ce ma sfatuiti sa fac, tinand cont ca am nevoie urgenta sa infiintez acel sediu social la adresa la care locuiesc?



Buna seara! Administratorul de bloc nu vrea sa imi semneze si stampileze adeverinta necesara deschiderii unui sediu social la adresa la care locuiesc si sunt proprietar. Acordul vecinilor il am, dar acesta se razbuna pe o mai veche situatie in care i-am facut plangere la primarie pentru neindeplinirea obligatiilor pe care le avea. Ce potr sa fac?

Multumesc anticipat!