avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate nedelcu.cristina

Activitate nedelcu.cristina

Răspuns la discuția dubla impunere pfa
problema cu plata contributiei pentru pensie conform legii 19 este ca, desi pfa-ul plateste 31,3% (partea angajatului 10,5% şi partea angajatorului (???) 20,8%), de fapt se ia in calcul la calcularea pensiei doar partea mica, de 10,5%, restul banilor fiind plătiţi în van, aşa, ca să aibă statul român bani la buget. de aceea consider că e mai corectă ordonanţa 58, plătind doar contribuţia individuală, iar baza de calcul este venitul net realizat lunar. astfel, irina, deşi te-ai asigurat pentru un venit de 800 lei lunar in baza legii 19, plăteşti 250 lei pe lună contribuţii (31,3%), doar pentru suma de 84 lei lunar se calculează pensia viitoare, adica pentru 10,5%. mai bine ai avea venituri nete lunare de 2380 lei, ca plătind tot 250 lei pe luna în baza oug 58, toată suma să fie luată în calcul pentru pensie...
Răspuns la discuția dubla impunere pfa
fiindca nu m-au lasat sa reziliez contractul dupa legea 19, l-am modificat pe suma asigurata de 4 lei, astfel incat sa platesc 1 leu lunar. pe langa asta, voi mai plati 10,5% din ceea ce castig lunar conform oug 58. pana se clarifica dubla impunere, cred ca e mai cuminte asa, chiar daca pentru iulie si august 2010, platisem deja in baza contractului vechi cate 125 lei, bani pe care practic i-am pierdut...
sunt pfa care desfasoara o activitate independenta, realizez exclusiv venituri de natura profesionala lunar, deci datorez contributiile individuale de asigurari prevazute de ordonanta 58/2010. am declarat venitul net pe luna iulie 2010 si am calculat fiecare din contributiile de mai sus in termenul prevazut. DAR, in baza legii 19/2000, art.5, al.1,pct.IV, sunt asigurat obligatoriu in sistemul public de pensii, avand contract cu casa de pensii si platind lunar contributia de 31,3% inca din 2007. acest contract mi s-a spus la casa de pensii ca nu poate fi reziliat, prin urmare va trebui sa platesc atat 31,3% cas conform legii 19/2000, cat si 10,5% conform oug 58/2010, in baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională), ceea ce inseamna dubla impunere. este corect? ce ma sfatuiti sa fac?