Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... dubla impunere pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

dubla impunere pfa

sunt pfa care desfasoara o activitate independenta, realizez exclusiv venituri de natura profesionala lunar, deci datorez contributiile individuale de asigurari prevazute de ordonanta 58/2010. am declarat venitul net pe luna iulie 2010 si am calculat fiecare din contributiile de mai sus in termenul prevazut. DAR, in baza legii 19/2000, art.5, al.1,pct.IV, sunt asigurat obligatoriu in sistemul public de pensii, avand contract cu casa de pensii si platind lunar contributia de 31,3% inca din 2007. acest contract mi s-a spus la casa de pensii ca nu poate fi reziliat, prin urmare va trebui sa platesc atat 31,3% cas conform legii 19/2000, cat si 10,5% conform oug 58/2010, in baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională), ceea ce inseamna dubla impunere. este corect? ce ma sfatuiti sa fac?
Cristina casa de pensii a dat un comunicat in ceea ce priveste OUG 58 / 2010 care face referiri si la evitarea dublei impuneri. O sa se plateasca doar dupa un contract, probabil cel dupa ordonanta, celalalt contract fiind anulat.

"În vederea evitării dublei impuneri, în baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională), este exclus ca, pentru aceeaşi lună, să se efectueze o plată a contribuţiei de asigurări sociale pentru declaraţia depusă în baza Legii nr.19/2000 şi o alta pentru declaraţia depusă în baza art.III din OUG nr.58/2010."

[ link extern ]
Popu, utilizator
Eu am fost ieri la casa de pensii si mi-au zis ca ramane valabil contractul dupa legea 19/2000 (facut acum 3 ani).
Marius suma platita dupa legea 19 era mai mare decat suma platita dupa ordonanta? Sau pe ce motiv "te-au lasat" dupa legea 19?
Deoarece aveam deja incheiat contract cu ei in baza Legii 19/200 si in baza Comunicatului afisat in 24.08.2010 pe www.npas.org , au refuzat ieri_25.08.2010_ primirea declaratiei cf.Oug 58/2010 la Casa de Pensii Constanta. Suma pe care o platesc lunar(31,30%) este in functie de venitul asigurat stabilit de mine (800 ron), deci 250 ron. In cazul meu este mai mare decat daca as plati 10,50% la venitul net lunar.
iirina_19, utilizator
Irina deci ei nu iti primesc declaratia. Luna urmatoare o sa ai alt venit net realizat. Mergi sa depui declaratia, nu ti-o accepta. Peste 3-4 luni vine un inteligent pe acolo si zice "Irina nu a depus declaratiile pe ultimele 4 luni, amendaaaa!!!". Chestia asta e cu cantec dupa mine...