Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... dubla impunere pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

dubla impunere pfa

sunt pfa care desfasoara o activitate independenta, realizez exclusiv venituri de natura profesionala lunar, deci datorez contributiile individuale de asigurari prevazute de ordonanta 58/2010. am declarat venitul net pe luna iulie 2010 si am calculat fiecare din contributiile de mai sus in termenul prevazut. DAR, in baza legii 19/2000, art.5, al.1,pct.IV, sunt asigurat obligatoriu in sistemul public de pensii, avand contract cu casa de pensii si platind lunar contributia de 31,3% inca din 2007. acest contract mi s-a spus la casa de pensii ca nu poate fi reziliat, prin urmare va trebui sa platesc atat 31,3% cas conform legii 19/2000, cat si 10,5% conform oug 58/2010, in baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională), ceea ce inseamna dubla impunere. este corect? ce ma sfatuiti sa fac?
Cristina te inseli, punctajul obtinut pe baza OUG58/2010 nu se adauga tot la pensie, doar 10.5/31.3 din el este, exista o HG in acest scop. Prin HG din 13 august se spunea ca vechimea este integrala, punctajul obtinut va fi insa inmultit cu 10.5/31.3 . Ajungi deci la acelasi punctaj ca si dupa legea 19, 20.8 % fiind dati fara a fi calculat la punctaj.
www.avocatnet.ro/content/for...
Nu inteleg cum se aplica Legea 19/2000 si OUG58/2010 pentru persoanele care sunt in acelasi timp angajat si PFA cu norma de venit. De exmplu:
- din anul 2000 angajatorul a platit asigurarile sociale pe baza Legii 19/2000. Am si un contract de asigurari de sanatate incheiat cu medicul de familie.
- incepand din 2007 sunt si PFA cu norma de venit. Ca PFA am platit doar impozitul stabilit de ANAF.

La Casa de Pensii si la Somaj am platit pentru Iulie 2010 cate 10,5% respectiv 0,5% numai pentru venitul inregistrat ca PFA.

Intrebare: La Casa de Sanatate nu stiu cum sa fac. Angajatorul a platit conform Legii 19/2000 pentru salariul primit pe cartea de munca. Nu imi este clar daca pentru PFA trebuie sa depun pentru luna Iulie 2010 o declaratie conform OUG 58/2010 si sa platesc 5,5% pentru venitul inregistrat ca PFA?

Asta ar insemna ca pentru Iulie 2010 sa platesc conform ambelor acte normative, pentru salariu cf Legii 19/2000 si pentru venitul de PFA cf OUG 58/2010. Pe de alta parte pe site-ul Casei de Pensii apare documentul recent in care se specifica:
În vederea evitării dublei impuneri, în baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională), este exclus ca, pentru aceeaşi lună, să se efectueze o plată a contribuţiei de asigurări sociale pentru declaraţia depusă în baza Legii nr.19/2000 şi o alta pentru declaraţia depusă în baza art.III din OUG nr.58/2010.

... si de aici dilema...
Pai , daca amesteci Legea 19/2000 cu sanatatea, intr-un mod atat de neasteptat, cine sa stie sa-ti mai raspunda.....?La ce sa ne gandim mai intai, la sanatate sau la pensii?
Daca la sanatate te referi, erai si esti obligat sa te asiguri la PFA-ul detinut din 2007, cel putin de la infiintarea lui....in cazul tau......Ca sa te asiguri la sanatate, trebuie sa faci dovada ca in ultimii 5 ani ai cotizat la ei....
Oricum ar fi , ai de platit cel putin din 2007, cu penalitatile corespunzatoare minim 2500 lei.
Contractul cu medicul de familie, nu are nici o legatura cu contractul pe care il faci cu casa de sanatate la care optezi..Asta ma refer din punct de vedere al casei de sanatate, pentru ca la fiecare venit impozabil trebuie sa platesti sanatatea.Tu ai facut contract cu medicul de familie fiind angajat, nu fiind PFA. Daca nu erai si angajat, nu ai fi putut incheia contract nici cu medicul de familie pentru ca nu puteai face dovada platii la sanatate.
Cu cat mai devreme cu atat mai bine pentru tine, in sensul ca nu mai platesti penalitati.Oricum, cand vor face confruntul cu finantele, nu ai cum sa nu le platesti.
Bravos, utilizator