Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Fara venit realizat in iulie, dar PFA cu norma de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Fara venit realizat in iulie, dar PFA cu norma de venit

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea dilema: sunt PFA cu norma de venit si conforme celor spuse de cei de la Casa Nationala de Pensii:

"În cazul normei de venit, se va completa cu venitul determinat pe bază de norme anuale de venit, conform prevederilor Codului Fiscal.
- În cazul în care s-a bifat rubrica “lunar” din declaraţia de asigurare şi asiguratul îşi determină venitul pe bază de norme anuale de venit, pentru completarea rubricii “Total venit net realizat” se va împărţi venitul determinat pe baza normei anuale de venit la 12 luni, rezultatul obţinut fiind înscris în această rubrică."
dar tot ei spun: "Dacă, de exemplu, în luna iulie 2010 persoana nu a realizat venituri nete, nu va depune nici declaraţia de asigurare, nici notificarea."
In concluzie: eu PFA cu norma de venit si fara venituri realizate in luna iulie, trebuie sau nu sa depun acum declaratie ?
Da, trebuie sa depuneti declaratie. In cazul FPA norma de venit, venitul net e chiar norma. deci dumneavoastra ati realizat venituri(norma/12) - teoretic. Nu are nici o importanta ca ati incasat sau nu bani efectiv.
Si voi depune aceasta declaratie luna de luna?
Nu, doar o data la inceput.
Si va mai trebui depusa daca se modifica norma.
Foarte corecte raspunsurile lui grandanat.Sunt in aceeasi situatie, PFA la norma, si dupa ce m-am interesat peste tot am procedat exact cum ti s-a spus mai sus.
Noi la norma de venit, platim impozite chiar daca avem incasari sau nu, intrucat venitul nostru net, ne convine sau nu, este cel din decizia de venit.Doar eliberarea unei noi decizii ne va afecta.
In rest, incasam mai mult sau deloc, avem de plata aceleasi taxe si impozite conform venitului net din decizie.Tocmai asta e secretul normei de venit.
&Bravos
1. In cazul in care norma de venit este 6 000 RON/an , voi plati contributiile la limita minima , adica 7200 RON/an?
2. Ce se intampla cu asigurarile de sanatate pentru care am deja suma de platit pe trimestrul III , conform vechiului calcul: 31,3% din suma asigurata stabilita de catre PFA? Platesc diferenta pana la procentul de 10,5% calculat la norma de venit?
Multumesc frumos.