avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate bucur ionica

Activitate bucur ionica

Am o activitate civica in cadrul unei organizatii neguvernamentale (ONG) si avem nevoie de serviciile unei persoane fizice carpe o perioada limitata de timp.

Ce taxe si impozite trebuie platite atat de catre prestator cat si de ONG-ul beneficiar su cum se platesc acestea?
Mentionam ca noi, ca ONG, putem desfasura activitati de contabilitate in partida simpla si in mod curent asa procedam.
De asemenea, cum se inregistreaza/raporteaza? - Revisal?, F112?

Multumim anticipat pentru sprijin.
Discuție contract civil
As vrea sa stiu daca o persoana care a iesit la pensie anticipata partiala poate presta servicii pe perioade scurte de timp in baza unui contract civil.

Multumesc
Am implinit varsta de 55 de ani pentru pensionare anticipata partiala la data de 24 iulie 2010.
Am depus dosarul de pensionare pe data de 20 iunie 2010 la biroul corespunzator de unde mi0-au verificat toate actele (a durat cca 45 de minute) si mi s-a spus ca dosarul este in regula si mi l-a oprit.

DIn data de 20.08.2010 mi s-a comunicat DECIZIA prin care se respinge cererea de inscriere la pensie anticipata partiala motivata astfel:
"Deoarece, conform dispozitiilor art 10, Lg 18/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabiolirii echilibrului bugetar coroborat cu dispozitiile art. 83, Lg 19/2000 reformulat prin Lg. 49/2010, cererea de inscriere la pensie anticipata partiala nu a fost depusa in termenul legal de cel mult 30 de zile calendaristice inainte de data indeplinirii conditiilor".

Ceea ce nu inteleg si nu am cunostintele juridice necesare pentru a intelege, este:
- ce legatura are dosarul meu cu Lg. 18/2010
- de ce formularea din raspuns "cel mult 30 de zile"in conditiile in care in textul legii nu am gasit cuvintele "cel mult"ci doar 30 de zile
- daca nu era in regula termenul de depunere, de ce persoana care a analizat dosarul l-a primit si nu mi-a spus ca nu m-am prezentat la termenul potrivit
- avand in vedere termenul de 30 de zile, dosarul meu era la Directia de pensii la data indeplinirii acestui termen - respectiv 24 iunie 2010

vreau sa fac contestatie in instanta dar nu stiu cum sa argumentez.
Aveti posibilitatea sa imi dati un model de contestatie?
Pe care argumente ar trebui sa ma bazez?

Multumiri anticipate.

P.S.
Urmaresc de mult acest site si nu credeam ca o sa fie nevoie sa apelez vreodata.