avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1183 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin1859

Activitate cosmin1859

39 ron a spus functionara cu care am vorbit., mi-a zis ca a facut o medie. Inca nu m-am dus la ei cu cu actele pe care mi lea-au cerut,
contributia calculata salariul minim brut este 39ron/luna
39x12luni=468x5ani=2340 plus penalitatile care dubleaza suma ajunge la peste 5000 ron
Si n-am mai pus anul in curs.
Din cate am inteles nu ma incadrez ppentru decizia de impunere 250.
Inchiderea sau radierea reprezinta o solutie? Pentru ca in nici un caz nu pot sa achit o contributie retroactiva de 6000 lei cu tot cu penalizari.
Da am lucrat permanent dar venitu il realizez ocazional.
N-am auzit de dclaratiile de impunere 250, 260. Daca m-ati putea indruma as fi recunoscator.
Dar eu sincer nu pot intelege cum poate casa de asigurari de sanatate sa-mi calculeze contributia la salariul minim brut cand eu nici nu am castigat cati bani imi cer ei. In plus eu nu am facut contract cu ei, nu vreau sa fiu asigurat.
Sunt din Constanta si am fost pana acum de 2 ori la casa de asigurari de sanatate a judetului Contanta sa depun declaratia de venit corespunzatoare lunii iulie si nu vor sa o primeasca. Mi se spune ca trebuia mai intai sa depun contributia aferenta ultimilor 5 ani calculata pe salariul minim si nu pe venitul pe care l-am realizat ca p.f.a.
Ma pot obliga sa platesc contributia retroactiv?