avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate Coco_luca

Activitate Coco_luca

Răspuns la discuția partaj
Am discutat cu avocatul, insa nu mi-am imaginat si nici nu am stiut ca e asa un excroc fostul sot, incat sa cumpere casa pe numele socrilor, noi cautand de 6 ani sa ne mutam la casa. Cand a avut loc interogatoriu nu stiam de casa, iar despre bani el a spus ca am cumparat bunuri si s-a dus in Croatia in excursie, dar nu stie cat a costat. Iar eu cand m-am mutat cu copilul a zis ca as fi luat banii (55000euro!). Martorul meu a declarat ca a vazut banii si apoi i-am zis ca numai sunt, inainte de divort. Acum ca stiu (cu acte) ca a cumparat casa pe numele parintilor lui cand eram casatoriti, cum pot eu sa introduc asta in proces, ca defapt ar trebui sa ma judec cu fostii socrii, sau ce imi recomandati? E o speta grea, de aceea vreau mai multe opinii. Am platit si taxa de timbru judiciar,, insa am fost scutita la jumatate si esalonat. Pentru acesti bani, acum iar sa mai platesc daca trebuie sa ma judec cu fostii socrii?
Discuție partaj
Sunt in proces de partaj cu fostul sot. In timpul casatoriei (pe langa alte bunuri) am cumparat un apt pe care l-am vandut in 2006, banii rezultati fiind tinuti in casa. In 2007 sotul a luat banii zicand ca nu mi se cuvin si nu am stiut ce a facut cu ei. In 2008 am introdus eu divortul (pronuntat in 2008 si cu incredintarea minorului mie) si in 2009 dupa ce m-am mutat, fiind in proces de partaj deja, fostul sot m-a acuzat ca, ambiguu, am luat eu banii cand m-am mutat sau au fost cheltuiti pe diverse "nimicuri". Lucrul acesta s-a intamplat dupa ce am cerut ca banii sa intre in masa de partaj. Recent am descoperit ca de fapt el a cumparat o casa in 2007 dar pe numele fostilor socrii, cu o suma mult mai mare decat banii proveniti din vanzarea apt, el fiind mandatat de acestia. Socrii insa nu au vandut nici un bun imobiliar de unde ar fi putut justifica banii si sunt simpli tarani cu pensie CAP.
Intrebare: Cum pot dovedi ca el a luat banii si ei se regasesc in casa cumparata? Este evident acest lucru,insa legal am nevoie de ajutorul dumneavoastra. El locuieste in casa de ceva vreme, contorul electric e pe numele lui iar cel de gaz pe numele socrilor.
El s-a casatorit intre timp si are si un copil. Suntem dupa prima audiere a martorilor.
Va multumesc si astept sfaturi.