avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate akydoo

Activitate akydoo

Multumesc frumos pt raspuns.
email-ul, dar messengerul ?
as vrea sa va explic mai pe larg situatia mea. Cum as putea sa va contactez? ( aveti un mail ?)
Buna ziua,
am si eu o intrebare conversatia pe messenger sau email uri pot fi folosite ca proba in instanta ?
sunt acceptate aceste surse in conditiile in care e ff usor sa falsifici o conversatie pe mesenger ?
Răspuns la discuția Proces cu socrii
In situatia unui divort, banii proveniti de la soacra mea care i-a virat in contul meu (nora)din banca, fara nici o conditie sau hartie de donatie(la notar) sau de mana, ar constitui o problema in considerarea apartamentului ca si bun comun al nostru ca sot si sotie?
Sau mai clar, apartamentul se va imparti jumate la un eventual partaj?......se pot face oare hartii de donatie intre socrii si sotul meu dupa momentul donarii lor astfel incat sa fie folosita in folosul lui ?
Multumesc frumos, petru raspuns.
Răspuns la discuția Proces cu socrii
Va multumesc din suflet. Inseamna ca mai am o urma de speranta in acest proces cu soacra pt anularea v.c. insa trebuie sa am ff mare atentie cu semnaturi si sa fac totul insotit de o prealabila discutie cu avocatul pe care il angajez.
In cazul unui divort lucrurile se complica un pic, din cauza codului familiei, dar tot asa trebuie angajat un avocat si procedat in aceeasi maniera.
Răspuns la discuția Proces cu socrii
chiar incerc sa ne intelegem
sa facem relatia sa mearga sa fie bine pentru familia noastra... chiar nu mai stiu ce sa fac.Va multumesc frumos pt ajutor. din pacate este numai incercarea mea ei nici nu vor sa discute....
Răspuns la discuția Proces cu socrii
Eu cu sotul si copiul stam in apartamentul pe care l-am cumparat de la ei. Ei stau in casa lor , au o vila. Si eu sunt mama si sunt dat afara din casa la cheremul sotului meu si al socrilor. Si suntem invrajbiti de ei ca sa ajungem l adivort dintr-o prostie. Am incercat sa vorbesc cu sotul meu sa ii explic ca avem un copil si el imi spune ca nu ma intereseaza si nu imi mai baga copilul in fata. Eu fac ce vreau.
Răspuns la discuția Proces cu socrii
Ma mai poate ajuta cineva cu un raspuns?
Răspuns la discuția Proces cu socrii
Va multumesc frumos. Oare mai bine dau eu divortz inainte de a da ne da ei in judecata? si in aceste conditii imi iau avocat doar pentru mine ?
Buna ziua,
Intampin urmatoarea situatie: (Va multumesc frumos pentru raspuns).
Acum 4 luni, am facut un contract de vc cu socrii mei pentru a achizitiona un credit de la banca cu ipoteca pe acest apartament. Intre timp am realizat ca nu mai putem s amai facem investitia respectiva pt ca soacra mea impreuna cu sotul meu s-au aliat si s-au gandit sa ii cumpere ei un teren sau un apartament. Banii cum era normal erau la ei ca si vanzatori ai apartamentului in care locuim. Soacra mea nu mai vroia sa mai dea baniii inapoi. Dupa freo 2 luni s-a gandit ca nu este corect si a pus banii in contul meu de la banca. Eu vazand ca nu putem sa mai facem investitia respectiva am achiat banii la banca si am ridicat ipoteca de pe apartamentul in care locuim fara a face vreo hartie cu ea de precontract sau ca ii dau casa inapoi. Sotul meu dupa freo luna de la achitare a inceput sa vina cu presiuni asupra mea ca sa ii dau casa mamei lui inapoi ca altfel divorteaza de mine. Noi in momentul de fata avem un copil si i-am zis ca nu mi se pare corect ca sa ii dam ei inapoi pt ca are unde sta si ca dc vrea eu ii dau copilului nostru partea mea cu acordul lui bineinteles ca s anu mai fie disctii dspre asa ceva si eu s anu am nimic din acel apartament dar sa aiba copilul nostru. S-a iscat un intreg scandal si soacra mea vrea sa ne dea in judecata ca s aii dam apartamentul inapoi si sa anulam contractul de vc pe care l-am facut fara nici o clauza. Eu sunt pusa intr-o situatie dificila de a ramane cu un copil si data afara din casa. Am incercat sa vorbim dar se pare ca nu prea mai am cu cine.
Va rog s aimi spuneti ce sanse de reusita au socrii mei sa anuleze acest contract printr-un proces, in situatia in care si sotul meu vrea acelasi lucru.
Noi suntem in proprietari in devalmasie.
Eu as vrea ca macar sa nu fim dati afara din casa eu si copilul meu de 6 ani. (Pt ca probabil in urma acestui proces va mai fi unul de divort).
Va multumesc frumos. ( Eu sunt de una singura cu copiul si ei s-au unit impreuna)
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Inteleg acum ca nu putem face nici o miscare unul fara acordul celuilat cand suntem casatoriti.