avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conversatia pe messenger - poate fi proba in instanta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conversatia pe messenger - poate fi proba in instanta?

Buna ziua,
am si eu o intrebare conversatia pe messenger sau email uri pot fi folosite ca proba in instanta ?
sunt acceptate aceste surse in conditiile in care e ff usor sa falsifici o conversatie pe mesenger ?
Cel mai recent răspuns: Alex Chiciu , Avocat 14:48, 23 Noiembrie 2011
art 4 alin 4 legea 506/2004 emailul constituie proba daca tinde sa demonstreze o practica comerciala licita...prin extrapolare...orice practica licita.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Noiembrie 2011
Alex Chiciu, Avocat
Multumesc frumos pt raspuns.
email-ul, dar messengerul ?
as vrea sa va explic mai pe larg situatia mea. Cum as putea sa va contactez? ( aveti un mail ?)
Ramane la latitudinea instantei sa admita sau nu asemenea probe!
doar in comercial...in procese civile nu este proba tocmai pentru ca oriceine poate fi oriceine uriunde si oricand. cititi codul de procedura civila
Foarte corect, insa acum comercialul si civilul sunt moniste.....de aceea am si extrapolat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E mail proba Costica33 Costica33 Intr-un contract de prestari servicii avem formulata ca modalitate de comunicare oficiala intre parti, comunicarea prin e mail. Este aceasta o proba in ... (vezi toată discuția)
Email--valoare juridica sau nu? libelula222000 libelula222000 Buna ziua, Vroiam sa stiu daca un email are valoare juridica sau nu in cazul infatisarii la tribunal. Multumesc! (vezi toată discuția)
Amenintari virtuale osyk osyk Buna ziua. Imi cer scuze ca va deranjez, dar de doua ori am primit amenintari pe messenger, de exemplu: \"ce piz**m*** mai faci m***'', \" ba vb ca te ia dra** ... (vezi toată discuția)