Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Email--valoare juridica sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Email--valoare juridica sau nu?

Buna ziua,

Vroiam sa stiu daca un email are valoare juridica sau nu in cazul infatisarii la tribunal.

Multumesc!
Poate avea valoare probatorie in functie de mai multe aspecte.
completati aceasta proba cu inscrisuri si cu alte acte precum si cu proba testimoniala si de ce nu, mai intai cu interogatoriul luat celui de la care provine e-mail-ul - ptr. ca, daca il recunoaste, nu trebuie sa mai demonstrati veridicitatea acestuia.
avocat Cristina Popescu
Este o forma moderna de comunicare, aplicatia cu cea mai larga raspandire pe Internet. E-mail-ul contribuie la perfectarea multor raporturi juridice comerciale, de exemplu. Exista posibilitatea de a avea o anumita valoare probatorie. Instantele judecatoresti aprecieaza, pe buna dreptate, cu prudenta aceste mijloace de proba deoarece "ele nu sunt la adapost de frauda si trucaj,si pot fi usor contrafacute".
(Maria Fodor- Probele in procesul civil)
Sorin Farcas, Consilier juridic
depinde daca instanta va considera ca e o proba utila, concludenta si pertinenta in solutionarea cauzei.