avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate cristianag

Activitate cristianag

Buna ziua.

Numele meu este Cristiana Grecu. Sunt absolventa a Facultatii de Biologie si a Masterului de Biologie medicala din anul 2013 si as avea o intrebare cu privire la legea 335 din 2013. Sper ca dumneavoastra ma puteti ajuta, am tot intrebat dar nimeni nu a stiut ce sa-mi raspunda clar. Ordinul Biologilor elibereaza avizul de libera practica pentru exercitarea meseriei de Biolog, in cazul meu, doar in conditiile acestei legi. Am gasit un laborator care ar fi dispus sa ma angajeze, dar domnii de aici nu cunosc exact aceasta lege si as vrea sa ma duc cu temele facute. Dansii ziceau ca nu stiu pe ce post sa ma incadreze pentru ca pe cel de Biolog nu pot intrucat nu am Autorizatia de libera practica, dar aceasta se elibereaza doar dupa ce fac dovada ca am lucrat cu contract de munca in cele 6 luni, cat dureaza stagiul de pregatire. Pentru mine este destul de clar si as vrea sa va intreb daca am dreptate: ma incadreaza pe postul de Biolog si se face o anexa la contractul individual de munca si anume contractul de stagiu in care se spune clar ca primele 6 luni se desfasoara aceasta pregatire si eu voi fi stagiar.
Imi cer scuze pentru termenii folositi, sper ca m-am facut inteleasa si sper ca am trimis acesta nelamurire unde trebuie.

Va multumesc,

Cristiana Grecu
Buna ziua. Sunt studenta in anul I, curs zi, Medicina Dentara. Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in luna februarie 2011. In iulie 2008 am terminat Facultatea de Biologie, iar in perioada septembrie 2008-aprilie 2009 am fost angajata cu contract de munca. In Iuna iulie 2009 am intrat la Facultatea de Medicina Dentara, dar din cauza unor probleme de sanatate a trebuit sa aman anul pe motiv medical, drept urmare din octombrie voi fi tot anul I.
Intrebarea mea este urmatoarea: voi avea drepul la indemnizatia pentru cresterea copilului, tinand cont ca am lucrat cele 7 luni, dar si ca am intrerupt anul universitar din motive medicale?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.