avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate andan30

Activitate andan30

Răspuns la discuția asociatia de proprietari
Art. 39. - Proprietatea comună poate fi utilizată de către
terţi, persoane fizice sau juridice, de drept public sau de drept
privat, numai cu acordul majorităţii proprietarilor membri ai
asociaţiei şi al proprietarilor direct afectaţi de vecinătate, în baza
unui contract de închiriere, de folosinţă sau de concesiune.
Articolul e din Legea 230/2007 in care se reglementeaza infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de locatari. Ati fost de acord cu montarea panoului luminos?
Discuție acoperis bloc
Buna! Am si eu o mare problema...ca toti cei care cauta raspunsuri pe aici. Locuiesc la etajul 4/4, iar acoperisul imobilului e foarte degradat, avand in vedere ca e construit de 42 de ani. Ce pasi legali trebuie urmati astfel incat sa putem determina asociatia de locatari sa se implice in efectuarea reparatiilor? Mentionez ca am facut o sedinta cu vecinii de pe scara, la care a participat si presedinta asociatiei, iar doamna sustine ca nu e treaba lor sa ne rezolve problemele. De acord, dar eu ce pot face in conditiile in care nu toti vecinii sunt de acord sa reparam acoperisul si sa impartim cheltuielile cf. legii?Cum putem implica asociatia in efectuarea reparatiilor astfel incat sa fie distribuite aceste cheltuieli pe fiecare apartament, functie de cota-parte indiviza?Care sunt pasii concreti: solicit asociatiei sa-mi repare acoperisul si apoi ce...?De facut pe cont propriu nu mi se pare firesc pt ca asta inseamna ca dupa aceea sa ma chinui sa-mi recuperez banii, iar doamnele din asociatie sa-si ridice lefurile in continuare doar scuturand din umeri si fara bataie de cap...asta pe banii locatarilor.