avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1887 soluții astăzi
Forum Activitate ana_anisoara

Activitate ana_anisoara

Si eu sunt in aceeasi situatie, urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii februarie. Eu le-am scris celor de la asociatia M.A.M.E. care vor sa dea statul in judecata pentru discriminare fiind sustinuti de Partidul Conservator. Surprinzator de repede am primit raspuns de la doamna [EDITAT] membru voluntar Asociatia MAME
[EDITAT] care-mi spunea ca am fost trecuta pe lista celor care vor sa dea statul in judecata si ma va tine la curent . Va sfatuiesc sa luati legatura cu aceasta doamna cu cat mai multe persoane inscrise cu atat mai bine.
Sunt insarcinata in 3 luni si angajata cu contract de munca norma intreaga -perioada nedeterminata din luna iulie 2009 dar firma nu a mai platit contributiile la sanatate, pensii si somaj din luna decembrie 2009. Incepand cu luna iulie 2010 am si contract de drepturi de autor la o alta firma si trebuie sa-mi platesc contributiile la sanatate, somaj si pensii.Am inteles ca in conditiile in care firma nu a platit contributiile la sanatate eu nu beneficiez nici de spitalizare nici de concediu medical. Imi este teama ca nu o sa beneficiez nici de indemnizatie de crestere copil. Va rog mult sa-mi spuneti ce trebuie sa fac sa nu ma trezesc descoperita. Este exclus dialogul cu angajatorul si convingerea lui sa-mi plateasca macar mie taxele.
Multumesc anticipat.