avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate cristy_cluj

Activitate cristy_cluj

Sa fiu putin mai clar. Cui trebuie sa ma adresez pentru a ma ajuta? Unui avocat, unui expert cadastral...?
Te-ai uitat cumva peste legea aia, sau zici numai asa ca te afli in treaba?
Eu am citit-o, si nu are nicio legatura cu destinatia imobilului.
bingo! stiam si eu ca la primarie, si ca trebuie sa solicit un certificat de urbanism. nu asta ma intereseaza. eu vreau sa stiu daca se poate. eu stiu...conform vreunei legi, hotarari de guvern, io stiu?! nu ma pricep la chestiile astea.
la primarie am solicitat un certificat de urbanism, si la momentul respectiv, nu se putea
complicata povestea. pe scurt. am cumparat cu antecontract, in antecontract scria garsoniera compusa din bbaie,bucatarie, camera..etc. pe parcursul constructiei am aflat ca e la demisol, nu la parter, dar deja achitasem mai mult de jumatate pretul, si era in zona buna (in cluj). am achitat si ultima transa (mare prostie), ne-a taraganat cu cf-ul, si la 6 luni, am facut contractul de vanzare cumparare...si asa a fost
boxa
m-am mai uitat eu la cadastru pe cf-ul colectiv. suna cam asa: imobilul avea autorizatie pt 7 apartamente (e bloc p+2), cate 2 apartamente pe nivel. ap 7 e la demisol. el a dezmembrat tot ap 7 (care era compus din uscatorie, spalatorie si nu stiu cate boxe) in 6 apartamente. eu am apratament compus din boxa...nu e asa complicat :)
si acum as vrea sa schimb destinatia in spatiu de locuit, ca sa pot sa fac si eu buletin.
se poate oare?
nu vreau raspunsuri de genu: de ce nu dau in judecata constructorul...etc, pentru ca nu pot sa-l dau in judecata. 1. in contractul de vanzare cumparare e acolo o chestie, si zice ca intre parti nu a existat niciun antecontract. 2. antecontractul nu e pe numele meu 3. numarul cf, si numerele topografice din antecontract, nu corespund cu cele reale :), deci, pot zice mersi ca am un contract de vanzare cumparare :)
Buna ziua. in 2008 am cumparat un apartament care e compus din boxa cu suprafata x. As putea sa schimb destinatia acestuit imobil din boxa in spatiu de locuit?