avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate onny_kitty

Activitate onny_kitty

Răspuns la discuția Titular contract de inchiriere
Multumesc mult pentru raspunsuri. Si daca am contractul inregistrat cu amandoi pe contract mai avem nevoie de proprietar ca sa facem flotant?
Buna ziua

Am inchiriat de curand un apartament in Bucuresti si urmez sa locuiesc in el impreuna cu prietenul meu. La inchiriere doamna de la agentia care a facilitat intalnirea a facut un contract pe care l-am semnat atat eu cat si proprietarul. Pe contract scrie ca acesta trebuie inregistrat in maxim 15 zile. Aceste 15 zile au trecut iar proprietarul mi-a spus ca va merge cu mine sa il inregistram.
Problema este alta tot proprietarul mi-a spus ca nu ne poate lua in spatiu pe amandoi (pe mine si pe prietenul meu) pentru ca nu suntem casatoriti. Vreau sa stiu daca pe contractul de inchiriere putem fi trecuti amandoi, nu neaparat amandoi titulari, ci unul din noi titular si celalalt ca persoana care va locui in acel spatiu. Sau este cum a spus proprietarul ilegal sa stam amandoi fiind necasatoriti?
De asemenea ce valoare mai are acel contract incheiat la predarea apartamentului daca acel contract nu a fost inregistrat niciunde?
Si inca o intrebare. In cazul in care suntem trecuti amandoi pe contract putem face viza de flotant si daca da avem nevoie si de acordul proprietarului?

Multumesc anticipat