avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate peppersting

Activitate peppersting

Salutare tuturor. Am si eu o intrebare vis-a-vis de conditiile de eligibilitate pentru programul Prima Casa.

Eu detin in proprietate 50% din apartamentul parintilor mei. Mai exact, cu 2-3 luni inainte de lansarea programului Prima Casa 2009, deci prima editie, am "cumparat" de la mama mea jumatate din apartament cu contract de vanzare-cumparare pentru a nu putea fi atacat, fratele meu detinand deja cealalta jumatate. Notarul ne-a spus ca aceasta cedare prin contract de vanz-cump si nu donatia este cea mai buna solutie in cazul nostru pentru ca in cazul decesului mamei fratele meu ar fi obtinut 75% din apartament, iar eu doar 25%.

HG119/2010 aduce o serie de modificari la program, si anume:
14. La anexa nr. 2, la articolul 1, litera a) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"a) fac dovada cu declaratia autentificata pe propria raspundere ca la data intrarii in vigoare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 60/2009 privind unele masuri in vederea implementarii programului «Prima casa», aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 368/2009, nu au detinut si nu detin, individual sau in comun, impreuna cu sotii lor ori cu alte persoane, in proprietate o locuinta, indiferent de modul in care a fost dobandita, cu exceptia cotelor-parti din locuintele dobandite prin mostenire, si nici nu au achizitionat dupa aceasta data o locuinta, indiferent de modul de dobandire;"

Asadar, exista aceasta exceptie cu cota-parte din locuinta care din punctul meu de vedere este de fapt o mostenire, singura problema fiind faptul ca am incheiat act de vanzare-cumparare pe respectiva cota.

La banca mi-au spus ca sunt eligibila, dar nu sunt sigura ca nu vor de fapt sa ma "agate". Nu doresc sa fiu acuzata de fals in declaratii.

V-as ramane indatorata pentru orice opinie avizata care imi poate aduce clarificari.
Thanks!