avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate C_Adina

Activitate C_Adina

Răspuns la discuția Uzufruct viager
Oricum,se va asigura.Ea este in ingrijirea mea de 15 ani.In acest moment este internata intr-un azil,dar cheltuielile eu le suport,pensia ei fiind foarte mica,mai exact 464 ron.Ideea nu este sa"pasez"uzufructul.Bunica va ramane in ingrijirea mea pana la moarte,insa aceste cheltuieli au crescut in timp atat de mult incat am nevoie de putin suport financiar.
Discuție Uzufruct viager
Am un apartament cumparat in urma cu15 ani,cu uzufruct viager.Intrebarea mea este daca se poate vinde acest apartament in conditiile in care persoana(in speta bunica mea in varsta de90 ani) traieste,dar nu isi poate da consimtamantul pt vanzare ,fiind diagnosticata cu dementa senila si boala Alzheimer .

Multumesc
Multumesc.
Buna ziua!

Am si eu o intrebare.Ca asociat unic platesc asigurari de sanatate dupa dividende.In cazul in care ma angajez cu 2 ore la firma unde sunt asociat unic voi plati aceste asigurari tot dupa dividende sau dupa salariul de incadrare?
Multumesc!
Buna seara!

Blocul nostru a intrat in programul de reabilitare termica,prin urmare toate geamurile au fost schimbate si toate balcoanele inchise.....mai putin al nostru.Nu am optat pt inchiderea balconului pt ca nu suport spatiile inchise.In aceasta seara am fost anuntata de catre administrator ca am obligatia sa-mi inchid si eu balconul.Intrebarea mea este daca exista vreun temei legal in baza caruia sa fiu obligata la acest lucru.Multumesc.
Răspuns la discuția Se poate dezmosteni un urmas?!
Valoarea imobilului se situeaza undeva la 100.000 - 120.000 euro la pretul real al pietei.Asadar,cu siguranta pretul de vanzare va fi cu mult sub aceasta suma pentru ca,intr-adevar,posibilitatile financiare ale matusii mele sunt reduse.La acest imobil se mai adauga si terenurile care vor dubla valoarea totala a bunurilor.
Răspuns la discuția Se poate dezmosteni un urmas?!
Multumesc,este un punct de plecare!
Mama mea a decedat in 1997si am o matusa stabilita in strainatate de peste 30 ani..In urma cu cateva zile bunica mea,adica mama mamei mele a adus in discutie faptul ca eu nu voi beneficia de nimic in urma mortii ei deoarece doreste ca toate bunurile ei sa-i parvina matusii mele.unul din motivele invocate de catre ea este ca sunt casatorita de peste 20 ani cu un un barbat pe care ea nu l-a acceptat niciodata si in al doilea rand considera ca starea mea materiala este mult mai buna decat a matusii mele si prin urmare nu vede de ce ar mai trebui sa mostenesc ceva.Intrebarea mea este urmatoarea:in conditiile in care incheie un contract de vanzare cumparare cu matusa mea as mai putea face ceva?Multumesc