Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Am un apartament cumparat in urma cu15 ani,cu uzufruct viager.Intrebarea mea este daca se poate vinde acest apartament in conditiile in care persoana(in speta bunica mea in varsta de90 ani) traieste,dar nu isi poate da consimtamantul pt vanzare ,fiind diagnosticata cu dementa senila si boala Alzheimer .

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Oricum,se va asigura.Ea este in ingrijirea mea de 15 ani.In acest moment este internata intr-un azil,dar cheltuielile eu le suport,pensia ei fiind foarte mica,mai exact 464 ron.Ideea nu este sa"pasez"uzufructul.Bunica va ramane in ingrijirea mea pana la moarte,insa aceste cheltuieli au crescut in timp atat de mult incat am nevoie de putin suport financiar.